Wiadomości

Cezary Grabarczyk skazany na rok więzienia w zawieszeniu oraz karę grzywny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia skazał byłego ministra sprawiedliwości i ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Polityk związany z Platformą Obywatelską został uznany winnym nielegalnego uzyskania pozwolenia na broń i poświadczenia nieprawdy. Jak informuje reporterka TVP Info Agnieszka Jędrzejczak, wyrok to rok więzienia w zawieszeniu na rok i grzywna; wyrok jest nieprawomocny.

Poseł Platformy Obywatelskiej, były minister sprawiedliwości i minister infrastruktury został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na rok oraz 7200 zł grzywny. Sąd zobowiązał go również do informowania kuratora o przebiegu okresu próby co pięć miesięcy.

– Oskarżonego Cezarego Grabarczyka uznaję w ramach zarzucanego mu czynu za winnego tego, że w dniu 19 marca 2012 r. w Łodzi działając w celu osiągnięcia dla siebie korzyści osobistych polegającej na uzyskaniu pozwolenia na posiadanie dwóch jednostek broni palnej bojowej do ochrony osobistej oraz w wspólnie i w porozumieniu z funkcjonariuszami policji (…) uprawnionymi do wystawienia tych dokumentów poświadczył w protokole z egzaminów ws. wydania pozwolenia na broń, kartach egzaminacyjnych i listach obecności z teoretycznej i praktycznej części egzaminów, liście wyników strzelań i decyzji nieprawdę, co do faktu przeprowadzenia tego egzaminu i jego pozytywnego wyniku, przekraczając tym samym uprawnienia i niedopełniając obowiązków wynikających z ustawy o broni i amunicji i rozporządzenia MSWiA – ogłosił sędzia Michał Racięcki.

Proces polityka toczył się przed Sądem Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia od 2019 r. i dotyczył poświadczania w 2012 r. przez Cezarego Grabarczyka (zezwolił na podawanie nazwiska) nieprawdy w protokole z egzaminu na broń i w kartach egzaminacyjnych oraz przekroczenia uprawnienia w celu osiągnięcia osobistej korzyści.

Identyczny wyrok usłyszał inny oskarżony w tej sprawie, były poseł PiS, Dariusz S. Z kolei na karę grzywny 12,5 tys. zł skazana została lekarka Beata J., której Prokuratura Regionalna w Katowicach zarzuciła poświadczenie nieprawdy w orzeczeniach lekarskich oskarżonych.

Wyroki są nieprawomocne. Oskarżonych nie było na sali podczas ogłaszania wyroku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!