Wiadomości

Trwa akcja TIR – dotychczasowy plon to ponad 200 mandatów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od piątku policja w całym kraju prowadzi intensywne kontrole na autostradach i drogach ekspresowych. W ramach akcji „TIR” karani są kierowcy ciężarówek, którzy, mimo zakazu, wyprzedzają się i blokują ruch. Przez pierwsze trzy dni akcji wystawiono blisko 200 mandatów.

„W ramach akcji >>TIR<< od piątkowego poranka, do niedzieli, do końca dnia w całym kraju przeprowadziliśmy około 1800 kontroli samochodów ciężarowych, ujawniliśmy blisko 200 wykroczeń” – poinformował PAP mł. insp. Robert Kobryś z Komendy Głównej Policji. Robert Kobryś podał, że w 96 przypadkach kierowcy ciężarówek wyprzedzali mimo zakazu. W pozostałych 94 – utrudniali i tamowali ruch na drogach szybkiego ruchu, m.in. przez bardzo długie wyprzedzanie. W akcji „TIR” wzięło dotychczas udział półtora tysiąca policjantów, którzy patrolowali ekspresówki w patrolach stacjonarnych oraz dynamicznych. Funkcjonariusze z województwa zachodniopomorskiego w niedzielę korzystali dodatkowo ze śmigłowca. W poniedziałek policjanci latają nad terenem województwa mazowieckiego i łódzkiego. Do obserwowania i wykrywania niebezpiecznych sytuacji wykorzystywane są także drony. KGP zapowiada, że kontrole prowadzone są codziennie, szczególnie w godz. 6-22. „Akcja będzie trwała do odwołania” – powiedział PAP Robert Kobryś. Akcja rozpoczęła się w piątek 3 sierpnia. Poinformował o niej na Twitterze minister Joachim Brudziński. „Poleciłem Komendantowi @PolskaPolicja, aby policjanci ruchu drogowego +skuteczniej+ tłumaczyli kierowcom TIR-ów, że wyścigi ciężarówek na autostradach oraz innych drogach to nie jest dobry pomysł. Prym w tych zawodach wiodą szczególnie kierowcy naszych wschodnich sąsiadów” – poinformował szef MSWiA. „Mam nadzieję, że po najbliższych dniach kierowcy TIR-ów (nieważne czy z Polski, z Litwy lub z Białorusi) przekonają się w swoich portfelach, że ich >>wyścigi<< to nie jest dobry pomysł” – dodał Joachim Brudziński w kolejnym wpisie.

Kontrole uzasadniane są przede wszystkim wysokimi temperaturami i wzmożonym ruchem na trasach szybkiego ruchu w związku z powrotami z urlopów. Policja szczególny nacisk kładzie na kontrolę ciężarówek, dlatego że są one najczęstszym powodem zatorów na ekspresówkach. Kierowcy TIR-ów są karani przede wszystkim za wyprzedzanie na zakazie, blokowanie ruchu przez bardzo długie wyprzedzanie albo przekraczanie dozwolonej prędkości, czyli 80 km/ godz.

Policja bada także trzeźwość kierowców. Od piątku do niedzieli funkcjonariusze zatrzymali 1131 kierowców, którzy byli po użyciu alkoholu (wykroczenie) lub pod jego wpływem (występek).Jak podaje KGP, w miniony weekend na polskich drogach doszło do 294 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 346 zostało rannych.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!