Wiadomości

Trump zapowiedział rozpoczęcie w przyszłym tygodniu „usuwania” milionów nielegalnych imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że władze rozpoczną w przyszłym tygodniu „usuwanie” milionów nielegalnych imigrantów. Ocenia się, że w USA przebywa około 12 mln takich osób, głównie z Meksyku i krajów Ameryki Środkowej.

„W przyszłym tygodniu ICE (Agencja ds. Imigracji i Ceł – przyp. red.) rozpocznie proces usuwania milionów nielegalnych obcych, którzy bezprawnie przedostali się do Stanów Zjednoczonych. Bedą usunięci tak szybko jak przybyli” – napisał Trump na Twitterze. Nie podał bliższych szczegółów zapowiadanej akcji.

Zgodnie z zawartym niedawno porozumieniem Meksyk zgodził się tymczasowo przyjąć imigrantów z Ameryki Środkowej oczekujących na przyznanie im prawa azylu w Stanach Zjednoczonych do czasu rozpatrzenia ich wniosków przez amerykańskie sądy.

Meksyk zgodził się także rozmieścić oddziały Gwardii Narodowej na swojej południowej granicy aby powstrzymać imigrantów z Ameryki Środkowej przed dotarciem do granicy USA. Trump groził, że w przeciwnym razie nałoży karne cła na meksykańskie towary.

Prezydent napisał też, że Gwatemala przygotowuje się do podpisania podobnego porozumienia jako „bezpieczny kraj trzeci” (safe third country) dla ubiegających się o azyl w USA, co sugerował wcześniej wiceprezydent Mike Pence. Bliższych szczegółów również nie ujawniono, a władze gwatemalskie nie potwierdziły tych informacji.

Zdaniem amerykańskiej organizacji broniącej praw człowieka Human Rights First „jest po prostu niedorzeczne” aby spodziewać się że Gwatemala będzie zdolna zapewnić schronienie uchodźcom podczas gdy jej obywatele uciekają za granicę.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!