Wiadomości

Trump podpisał rozporządzenie zabraniające nabywania i użytkowania sprzętu Huawei

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ma być ono skierowane przede wszystkim przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.

Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA. Departament Handlu przy współpracy z innymi agendami rządowymi ma w ciągu 150 dni opracować szczegółowy plan wprowadzenia w życie rozporządzenia prezydenta.

Według komunikatu Białego Domu rozporządzenie ma na celu „ochronę Ameryki przed zagranicznymi adwersarzami, którzy aktywnie i w coraz większym stopniu wykorzystują słabe strony infrastruktury i usług technologii teleinformatycznych na szkodę Stanów Zjednoczonych i ich ludności”.

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył wcześniej, że spodziewane posunięcie Trumpa będzie „nadużyciem uprawnień” i zmierzać będzie do „wyeliminowania chińskich firm z wolnej gry sił rynkowych pod pretekstem bezpieczeństwa narodowego”.

Departament Handlu umieścił w środę Huawei i 70 związanych z nim firm na „czarnej liście”, która znacznie utrudni zaopatrywanie się chińskiego koncernu w części i komponenty u amerykańskich dostawców, a także utrudni sprzedaż urządzeń Huawei na rynku amerykańskim.

/biznes.radiozet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!