Wiadomości

Trump chroni Amerykanów przed islamistami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykańskie służby graniczne zatrzymują uchodźców i posiadaczy wiz z siedmiu krajów muzułmańskich. To efekt dekretów wydanych w piątek przez prezydenta Donalda Trumpa, których celem jest zmniejszenie zagrożenia terrorystycznego.

 

Prezydent USA wprowadził czteromiesięczny zakaz przyjmowania przez Stany Zjednoczone wszystkich uchodźców, przy czym w przypadku uchodźców z Syrii zakaz jest bezterminowy. Jednocześnie Trump wstrzymał wpuszczanie na terytorium USA posiadaczy wiz i kart stałego pobytu z siedmiu krajów muzułmańskich – Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii i Jemenu.

 

Gdy dekrety weszły w życie niektórzy imigranci, których dotyczą obostrzenia, byli już w samolotach. Na nowojorskim lotnisku JFK pogranicznicy zatrzymali dwóch Irakijczyków. Pierwszy z nich, Hameed Khalid Darweesh, przez 10 lat pracował dla amerykańskiego wojska jako tłumacz i, jak informuje „New York Times”, został siłą odciągnięty na bok razem z żoną i trójką dzieci.

 

Drugi Irakijczyk, Haider Sameer Abdulkhaleq Alshawi, przyleciał do USA by dołączyć do żony i syna, którzy mieszkają w Teksasie. W obu przypadkach prawnicy złożyli do sądu zażalenia na decyzje służb granicznych. Skarżyli się, że nie pozwolono im nawet na kontakt z klientami.

 

Wprowadzone dekrety dotyczą łącznie 143 mln osób. Rozporządzenia wywołały panikę wśród uchodźców i muzułmańskich imigrantów, którzy już otrzymali zgodę na przyjazd lub osiedlenie się w USA. Dokładna liczba osób zatrzymanych na amerykańskich granicach nie jest znana.

 

W odpowiedzi na te przepisy Iranu oświadczył w sobotę, że zakaże obywatelom USA wjazdu do kraju w ramach kroków odwetowych. „Szanując naród amerykański i rozróżniając między nimi a wrogą polityką amerykańskiego rządu, Iran zastosuje zasadę wzajemności, dopóki obraźliwe amerykańskie restrykcje przeciwko Irańczykom nie zostaną zniesione” – napisano w komunikacie MSZ.

 

„Ograniczenia, dotyczące podróży muzułmanów do Ameryki, są otwartą zniewagą wobec świata muzułmańskiego oraz Irańczyków w szczególności, i okażą się wspaniałym prezentem dla ekstremistów” – oceniono.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!