Wiadomości

Trump: Byliśmy okradani przez wszystkich, przez Chiny oraz Unię Europejską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Byliśmy okradani przez wszystkich, przez Chiny oraz Unię Europejską – stwierdził we wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Odnosząc się do ogłoszenia przez siebie nowych taryf na chińskie produkty, Donald Trump powiedział: „dopiero zaczęliśmy i jeszcze nic nie zrobiliśmy w kwestii chińskiej”. Ocenił, że deficyty „to nie jest taka zła rzecz”, ale „jeśli mamy ponad 300 mld USD po stronie deficytu (…) to trzeba coś z tym zrobić”. Nazwał USA „świnką skarbonką dla całego świata”.

„Chińczycy nas okradali” – oświadczył Donald Trump.

Zwracając się do Andrzeja Dudy powiedział: „przepraszam panie prezydencie, ale Unia Europejska też nas okradała, jesteście jej częścią, byliśmy okradani przez wszystkich”. Dodał, że zamierza to zmienić, by chronić amerykańskich pracowników, rolników i firmy.

Prezydent USA wyraził opinię, że Chińczycy „odbudowali swój kraj pieniędzmi wypompowanymi ze Stanów Zjednoczonych”.

Donald Trump mówił również o relacjach handlowych z Kanadą. Skrytykował ten kraj za zbyt wysokie jego zdaniem taryfy na amerykańskie produkty.

Przypomniał też o lipcowej wizycie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera w Waszyngtonie. Przywódca USA uznał tego polityka za „twardziela”, ale – jak podkreślił – udało mu się z nim „dogadać”.

Nowe karne cła obejmą chińskie towary, których import do USA wyceniany jest na 200 mld dolarów rocznie. 10-procentowe taryfy mają wejść w życie 24 września i stopniowo rosnąć, by do końca roku osiągnąć poziom 25 proc. Ogłaszając nowe cła, Donald Trump zagroził, że jeśli Pekin zastosuje środki odwetowe, to USA natychmiast przejdą do „fazy trzeciej” i podwyższą cła na kolejne chińskie produkty, których import do Stanów Zjednoczonych wart jest 267 mld dolarów rocznie. W takim przypadku karnymi cłami objęty zostałby prawie cały chiński eksport do USA.

Ministerstwo finansów Chin ogłosiło we wtorek, że wprowadzi cła w wysokości 5-10 proc. na amerykańskie towary warte 60 mld dolarów rocznie. Chiński resort handlu określił trwający konflikt celny jako „największą wojnę handlową w historii gospodarki”. Obie strony przeprowadziły wcześniej w tym roku kilka rund negocjacji, ale nie doprowadziły one do osiągnięcia porozumienia.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!