Wiadomości

Troje posłów odchodzi z Klubu Parlamentarnego PiS, który traci sejmową większość

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Poseł Zbigniew Girzyński poinformował, że podjął decyzję o opuszczeniu Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Wraz z nim KP PIS opuścili Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski. – Nie mamy uprzedzeń do nikogo, na wszystkich jesteśmy otwarci – mówił Girzyński. PiS traci sejmową większość.

Nowe koło poselskie wraz z Girzyńskim zakładają Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski. Koło będzie nosiło nazwę “Wybór Polska”. Dokumenty założycielskie zostały już złożone. Przewodniczącą koła została Janowska, wiceprzewodniczącym Czartoryski. Girzyński, jak powiedział, będzie się zajmował dokumentacją jako sekretarz.

Jako główny powód decyzji troje posłów podało brak zgody na politykę energetyczną rządu oraz fakt, że założenia “Polskiego Ładu” PiS uderzają w fundamentalną wartość – w wolność. Zdaniem Girzyńskiego założenia programu doprowadzą do tego, że pracodawcami będą w Polsce tylko państwo i wielkie korporacje.

Informując o opuszczeniu KP PiS Girzyński podkreślił, że odejście trójki posłów z PiS jest pomarańczowym światłem dla partii Jarosława Kaczyńskiego, sprzeciwem wobec działań niezgodnych z prawem i sprawiedliwością, nadzieją, że “zawróci ze złej drogi”.

– Czynimy to dlatego, że chcemy naszą postawą, formacją na razie parlamentarną, współpracując z innymi siłami, stworzyć nadzieję dla tych wszystkich, którzy poczuli się przez PiS, tak jak my, w pewnym momencie zostawieni – mówił Girzyński. Nie wykluczył utworzenia nowej partii. Mówił również, że członkom nowego koła zależy na Polsce, w której dobrze będą się czuć i Robert Biedroń, i Grzegorz Braun oraz zapewnił, że “Wybór Polska” nie będzie opozycją totalną.

Janowska z kolei stwierdziła, że powodem jej decyzji jest m.in. obsadzanie przez PiS posad w spółkach Skarbu Państwa.

Po odejściu trójki posłów PiS ma 229 głosów i traci większość w Sejmie.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!