Felietony

Totalny odlot Pawła Śpiewaka: “W historii nie znajdzie Pan chrześcijan zabitych przez Żydów, natomiast znajdzie Pan miliony Żydów zabitych przez chrześcijan”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak udzielił wywiadu czeskiemu tygodnikowi “Tydenik Echo”, z którego możemy “dowiedzieć się” m.in., że teza mówiąca o tym, iż Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców to… “oczywisty fakt historyczny, czy raczej – rzecz niezwykle prawdopodobna”. Prof. Śpiewak określił także Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego tygodnika “Do Rzeczy” mianem jednego z największych antysemitów w Polsce.

Prof. Śpiewak, który nie raz dał dowód tego, iż prawda niewiele go obchodzi, a z nienawiści, jaką darzy Polaków, gotów jest posunąć się na najgorszych podłości, stwierdził, że Polacy zabili “zapewne większość z 200 tys. Żydów”, którzy uciekli z gett, a tylko 80 tysięcy Niemców. Jak dodał, większość z Żydów, która przeżyła ukrywana przez Polaków zrobiła to dlatego, że “miała dosyć pieniędzy, żeby zapłacić. Biedni nie mieli szans”. Co ważne, dyrektor ŻIH podważył też też tezę, że za przechowywanie Żydów groziła zawsze śmierć. “Takich przypadków było tylko około tysiąca, częściej chodziło o więzienie czy wysłanie do obozu koncentracyjnego” – stwierdził.

Dyrektor ŻIH został też zapytany o książkę redaktora naczelnego “Do Rzeczy” Pawła Lisickiego “Krew na naszych rękach”.

– Czy to, co Pan określa jako antysemickie wypowiedzi prawicowych intelektualistów, nie jest częściowo sporem teologicznym? Niektórzy autorzy mają poczucie, że Zagładę wykorzystuje się podczas interpretacji bardziej odległej historii, że poprzez Zagładę judaizm stara się uzyskać niesprawiedliwą przewagę nad katolicyzmem – zapytał dziennikarz.

Prof. Paweł Śpiewak stwierdził, że to “okropna książka”, zaś “Paweł Lisicki jest jednym z największych antysemitów w Polsce”.

– Mówię to z żalem, był moim studentem, nadzwyczajnie utalentowanym. Ale dzisiaj? Perspektywa Pawła Lisickiego jest dla mnie kompletnie nie do zaakceptowania. Jego opinia na temat relacji chrześcijańsko-żydowskich w Kościele Katolickim relewantna była może sto lat temu, ale na pewno nie po drugim Soborze Watykańskim i już z całą pewnością nie po pontyfikacie Jana Pawła II. Według Jana Pawła II chrześcijanie i Żydzi należą do grup wybranych, a obie grupy mają własną szczególną rolę w Boskim zamiarze. Lisicki pisze o tym w ten sposób, jakby Żydzi nie pełnili roli narodu wybranego, ale że po przyjściu i śmierci Chrystusa, to chrześcijanie są jedyną grupą wybraną. Lisicki chyba uważa, że Żydzi powinni zmienić religię, że jedyna słuszną wiarą jest chrześcijaństwo. Ja, jako Żyd oczywiście muszę stanąć w opozycji. Uważam, że jedynym narodem wybranym jest naród żydowski. Mam inne podejście do Chrystusa. Nie wierzę, że jest Mesjaszem – stwierdził.

Dyrektor ŻIH stwierdza też, że jego religia jest “do pewnego stopnia oparta na przekonaniu, że jesteśmy grupą wybraną”.

– Żydzi według mnie są narodem wybranym. W Torze i Biblii można znaleźć, że Żydzi najbardziej z wszystkich narodów są kochani przez Boga. I jeżeli kieruję się Biblią, muszę przyjąć takie stanowisko. Chrześcijanie po II Soborze Watykańskim uważają Żydów za starszych braci. Nie wiem, co to ma oznaczać. W każdym razie był to przyjazny gest. W historii nie znajdzie Pan chrześcijan zabitych przez Żydów, natomiast znajdzie Pan miliony Żydów zabitych przez chrześcijan – dodał Śpiewak.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!