Wiadomości

Totalny obłęd: Anglicy usuną pomnik założyciela skautingu, bo był “rasistą i homofobem”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pomnik założyciela skautingu Roberta Baden-Powella zostanie usunięty z małego portowego miasteczka Poole Quay. Posąg pioniera harcerstwa sał na nabrzeżu. W 1907 roku Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz skautów na sąsiedniej wyspie Brownsea. Skąd taka decyzja? Pojawiły się oskarżenia o rasizm, homofobię i niejasny stosunek do nazizmu – pisze portal wPolityce.pl.

Pomnik Roberta Baden-Powella na Poole Quay zostanie jeszcze dziś usunięty i umieszczony w „bezpiecznym magazynie” w związku z obawami dotyczącymi jego działań podczas pobytu w wojsku i jego rzekomych „nazistowskich sympatii”. Pojawiły się oskarżenia o rasizm i homofobię. Inicjatorzy usunięci pomnika stwierdzili, że zasługi Roberta Baden-Powella „nie mogą być usprawiedliwieniem dla jego udokumentowanej homofobii, rasizmu i niejasnego w wg. niektórych wyraźnego poparcia Hitlera”.

Przedstawiciele miasta i lokalnej rady mieszkańców uznali, że niektóre działania Baden-Powella były „mniej warte upamiętnienia”. Posąg zostanie „na razie usunięty”, aby „stworzyć czas na weryfikację poglądów i nakreślenie tła historycznego dla jego działań”. W mieście pojawiły się też obawy, że obecność pomnika może wywołać „nieporządek publiczny lub zachowania antyspołeczne”.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!