Wiadomości

Totalniacy poczuli krew, żądają dymisji prezesa IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jarosław Szarek musi odejść ze stanowiska prezesa IPN, doprowadził do międzynarodowej kompromitacji Polski – podkreślili posłowie KO odnosząc się do objęcia przez dr. Tomasza Greniucha funkcji p.o. szefa Oddziału IPN we Wrocławiu. Apelujemy do Szarka o złożenie honorowej dymisji – oświadczyli.

– Mamy do czynienia z aferą Szarka — stwierdził znany głównie z licznych wpadek i niedorzecznych wypowiedzi poseł Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że dr Tomasz Greniuch, historyk znany z rzetelności i pracowitości, został zmuszony do rezygnacji w następstwie rozpętanej przeciwko niemu kampanii nienawiści, przypominającej mroczne czasy nazizmu czy komunizmu. Posłowie KO nie zamierzają jednak na tym poprzestać i postanowili pójść za ciosem.

– To prezes IPN doprowadził do tej skandalicznej sytuacji, do tej międzynarodowej kompromitacji, którą w tej chwili państwo polskie i my wszyscy odczuwamy — bredził Szczerba, dodając, że przez 14 dni PiS „za wszelką cenę chciał utrzymać dyrektora Greniucha na stanowisku”.

– Nie padły słowa, że ta osoba przestaje pracować w IPN, nie padły słowa jaką funkcję będzie wykonywała — dodał poseł, dając wyraz swym totalniackim zapędom.

– Prezes Jarosław Szarek musi odejść ze swojego stanowiska. Wnioskujemy i apelujemy do prezesa Szarka o podjęcie honorowej dymisji ze stanowiska. Nie może być tak, że tak skompromitowany prezes będzie dalej kierował instytucją nawet w roku, w którym kończy się jego kadencja — oświadczył Szczerba.

Jak podkreślił, jeżeli Szarek nie złoży dymisji, KO będzie wnioskować do Kolegium IPN o złożenie wniosku do Sejmu o odwołanie Jarosława Szarka z pełnionej funkcji.

Szczerba dodał, że zgodnie z przepisami, w sytuacji, kiedy prezes IPN działa na szkodę Instytutu możliwe jest odwołanie go ze stanowiska.

W tym wściekłym ataku na prezesa IPN wtórowała Szczerbie Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), która stwierdziła, że IPN z obecnym kierownictwem „przynosi Polsce nieprawdopodobny wstyd i upokorzenie”.

– W naszej opinii pan Szarek działa na szkodę IPN. Dlatego domagamy się odwołania Jarosława Szarka z pełnionej funkcji – mówiła posłanka KO.

– Afera z panem Greniuchem trwała zaledwie kilkanaście dni, ale jej druzgoczące konsekwencje, skutki dla wizerunku Polski będziemy musieli naprawiać przez długie lata. Polityka historyczna PiS po raz kolejny doprowadziła do kompromitacji naszego kraju na świecie — dodała Gasiuk-Pihowicz.

Czytaj też:

Środowisko naukowe reaguje na skandaliczną nagonkę na IPN

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!