Wiadomości

Tomasz Komenda żąda 18 milionów zł odszkodowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tomasz Komenda będzie się domagał 18 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa; po milionie złotych za każdy rok spędzony niesłusznie w więzieniu – przekazał jego obrońca mec. Zbigniew Ćwiąkalski. Dodał, że wniosek zostanie złożony do końca roku.

– Jeżeli uwzględnić 6570 dni, które Tomasz Komenda spędził w zakładzie karnym, to jeżeli kwotę 18 mln zł, a więc po milionie za każdy rok spędzony w zakładzie karnym się przeliczy, to wypada około 2,7 tys. zł za każdy dzień pobytu – powiedział Ćwiąkalski podczas promocji książki „25 lat niewinności”.

Dodał, że taka kwota została ustalona po uwzględnieniu sytuacji w jakiej znalazł się Komenda.

– Jeżeli ktoś uważa, że to to dużo, to niech przez kilka dni spróbuje przebywać w warunkach, w jakich przebywał pan Komenda – oświadczył mecenas. Poinformował, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony do końca roku.

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok w Zakładzie Karnym w Strzelinie.

W połowie marca został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach.

Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany. 16 maja Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 r., prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Prokuratorzy ustalają m.in., czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa jest badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!