Wiadomości

Tokio 2020: Pierwszy złoty medal dla Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska sztafeta mieszana 4×400 metrów zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Decydujący był końcowy etap biegu, w którym Kajetan Duszyński wyprzedził wszystkich rywali i zapewnił Biało-Czerwonym triumf. To drugi krążek dla Polski zdobyty w Japonii.

Polska sztafeta zdobyła medal w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński.

W sobotnim finale, o godz. 14.35 czasu polskiego, rywalizowało aż dziewięć sztafet. Cofnięto dyskwalifikację Amerykanów, zaś później do finału włączono i Niemców, którym wcześniej przyznano miejsce w finale właśnie po dyskwalifikacji sztafety USA.

W porównaniu do eliminacji, sztab reprezentacji Polski dokonał trzech zmian. W składzie sztafety mieszanej, która wystąpiła w sobotnim biegu finałowym igrzysk olimpijskich w Tokio, Zalewski, Kaczmarek i Święty Ersetic zastąpili Dariusza Kowaluka, Igę Baumgart-Witan i Małgorzatę Hołub-Kowalik, którzy wraz z Kajetanem Duszyńskim wynikiem 3.10,44 poprawili w eliminacjach rekord Europy.

Polacy od początku gonili. Byli na piątym, potem trzecim miejscu, a że za naszymi plecami sunęli też Amerykanie, istniały uzasadnione obawy, że piękny wyścig może skończyć się bez medalu. Na czwartej zmianie potężną przewagę Dominikany zmarnował jednak Alexander Ogando, którego dogoniła reszta stawki. W starciu z Ramseyem Angelą (Holandia) i Vernonem Norwoodem (USA) najlepiej wypadł… Kajetan Duszyński, który mknął co sił, wyprzedzając rywali na ostatnich 100 metrach i przewagi tej już nie marnując.

Polacy pobili rekord olimpijski, pokonali kilka mocniejszych – przynajmniej na papierze – reprezentacji, osiągając wspaniały sukces. To drugi medal na tych igrzyskach i pierwszy złoty.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!