Wiadomości

To opowieść o siostrach elżbietankach brutalnie zamordowanych i zgwałconych przez czerwonoarmistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Film “Siostry – dziesięć panien mądrych” pokaże jutro TVP Historia. To opowieść o siostrach elżbietankach brutalnie zamordowanych i zgwałconych przez czerwonoarmistów na Dolnym Śląsku w 1945 roku. W sobotę, 11 czerwca, siostra Paschalis Jahn i jej towarzyszki zostaną beatyfikowane podczas uroczystej Mszy św. w katedrze we Wrocławiu.

Pomysłodawcą i scenarzystą filmu jest Piotr Górski. Wcześniej napisał on scenariusze i wyreżyserował dwa inne dokumenty: „Ojciec i Pasterz” (o prymasie kardynale Stefanie Wyszyńskim) oraz „Widzieć w ciemności” (o Matce Elżbiecie Róży Czackiej). Film reżyseruje twórca młodego pokolenia Bartosz Kowalski. Producentkami są: Malwina Kiepiel i Edyta Łysiak.

Autor obrazu zaznacza, że ekipa zdjęciowa wyruszyła do Wrocławia 24 lutego 2022 r., w dniu wybuchu wojny w Ukrainie. Wkrótce świat obiegły zdjęcia pokazujące brutalność wojsk rosyjskich na ludności cywilnej przypominającej to, co się działo w 1945 r.

– Wojna w Ukrainie, która wybuchła dokładnie w pierwszym dniu zdjęć do filmu, nadała mu całkiem inny wymiar – zaznacza reżyser. Siostry nie pozostawiły po sobie prawie żadnych pamiątek ani relikwii. Jedyną, wstrząsającą pamiątką, jest kielich z ich kapicy w Nysie – do którego dla zabawy strzelali rosyjscy żołnierze.

W filmie o siostrach i ich męczeństwie opowiadają m.in.: s. przełożona Zgromadzenia Manuela Werbińska, ks. prof. Zdzisław Józef Kijas – autor książki „Dziesięć panien mądrych” i relator procesu beatyfikacyjnego, historyk Dariusz Kaliński – autor książki „Czerwona zaraza” i Krzysztof Zanussi.

Film skłania do postawienia sobie fundamentalnych pytań: Za co warto umierać? Czy światu potrzebni są męczennicy? Czym jest i skąd się bierze zło? “Chcemy wierzyć, że to męczeństwo czemuś służy – tu chrześcijaństwo ze swoim stosunkiem do cierpienia wyróżnia się na tle innych religii – nadaje mu sens” – stwierdza w filmie Krzysztof Zanussi.

Film „Siostry – dziesięć panien mądrych” zostanie pokazany w piątek, 10 czerwca, o godz. 19.05 w TVP Historia i TVP Historia 2.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!