Felietony

To obywatel będzie musiał udowodnić swoją rację

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opinia publiczna karmiona jest newsami o tym kto się zaszczepił poza kolejką, a kto nie chcę w ogóle się szczepić, a tymczasem w zaciszu Sejmu partia rządząca przygotowuje dla szarych obywateli Polski kolejną nowelizację, która wytrącić ma prawo do nieprzyjęcia mandatu z rąk policji. Być może jest to wynikiem próby ograniczenia prawa obywateli do odwołania się od niezgodnych z prawem polskim (nad którym elity rządowe są ponad) działań funkcjonariuszy służb mundurowych lub też próbą ratowania budżetu poprzez możliwość ściągnięcia od obywateli kolejnych haraczy w formie mandatów.

Projekt zgłoszony przez grupę posłów partii Prawa i Sprawiedliwości (Waldemar Andzel, Barbara Bartuś, Joanna Borowiak, Tadeusz Chrzan, Przemysław Czarnecki, Witold Czarnecki, Barbara Dziuk, Czesław Hoc, Paweł Hreniak, Michał Jach , Henryk Kowalczyk, Krzysztof Janusz Kozik, Władysław Kurowski, Jacek Kurzępa, Krzysztof Lipiec, Marek Matuszewski, Anna Milczanowska, Jan Mosiński, Violetta Porowska, Marcin Porzcek, Urszula Rusecka, Paweł Rychlik, Zdzisław Sipiera, Sławomir Skwarek, Kazimierz Smoliński, Ewa Szymańska, Mariusz Trepka, Jan Warzecha, Patryk Wicher, Grzegorz Wojciechowski, Tomasz Zieliński, Ireneusz Zyska) zakłada usunięcie punktu, który daje sprawcy wykroczenia prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego.

Zastąpione to ma być prawem zaskarżenia nałożonej kary do sądu przez pokrzywdzonego w okresie do 7 dni. Przyjęcie takiej ustawy doprowadzi do sytuacji, że państwo polskie zrezygnuje z osiągnięć prawa rzymskiego, które uznawało zasadę domniemania niewinności. Od momentu wprowadzenia tego przepisu to zwykły obywatel będzie musiał udowodnić swoją rację, dodatkowo to obywatel będzie obciążony obowiązkiem zebrania dowodów na swoją niewinność. Jednym słowem, posłowie klubu odnoszącego się w swojej nazwie do prawa i sprawiedliwości chcą włożyć w ręce służb mundurowych prawo wydawania kar na obywatelach. Biorąc pod uwagę fakt, że mandat karny w momencie odwołania dalej jest wykonalny, faktyczna kara nakładana jest bez stwierdzenia winy przez niezawisły i niezależny organ.

Zapraszamy do zapoznania się z opinią o tej skandalicznej propozycji zmiany w ustawie, zaprezentowaną przez Konfederację:

Krzysztof Żabierek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!