Wiadomości

Kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwie osoby zatrzymane przez CBA w związku z działaniem tzw. mafii paliwowej.

Funkcjonariusze łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na terenie Małopolski i Mazowsza dwóch mężczyzn. W toku prowadzonego postępowania śledczy ustalili, że zatrzymani kontrolowali dwie spółki paliwowe, których nieformalnym celem było wyłącznie uszczuplenie należności publicznoprawnych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT.

Jednocześnie przeszukano ich miejsca zamieszkania, a także inne wytypowane uprzednio lokalizacje.

Są to kolejne czynności podjęte w związku z dalszymi ustaleniami dotyczącymi działania tzw. mafii paliwowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2013-2018. Jak wynika ze zgromadzonych informacji grupa przestępcza wprowadziła do obrotu, a następnie fikcyjnie fakturowała towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego. Wystawiano także poświadczające nieprawdę faktury i dokumentację księgową.

Zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uszczuplenia należności Skarbu Państwa na kwotę ponad 300 tysięcy złotych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT. Po przeprowadzeniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego.

Postępowanie dotyczące działania tzw. mafii paliwowej prowadzone jest przez cztery delegatury CBA – białostocką, katowicką, łódzką i wrocławską – pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Ponad 120 osób usłyszało do tej pory zarzuty. Zabezpieczono majątek na kwotę blisko 13 mln zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!