Wiadomości

To może być przełom w walce z COVID-19 – zidentyfikowano kolejne przeciwciała

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Międzynarodowy zespół badaczy zidentyfikował silnie działające przeciwciała, które neutralizują koronawirusa i poznał sposób ich powstawania. Zdaniem specjalistów, można je będzie wykorzystać do ochrony przed zakażeniem i leczenia COVID-19.

Jedną z podstawowych linii obrony organizmu przed koronawirusem jest produkcja niszczących go cząsteczek zwanych przeciwciałami. Naukowcy z Uniwersytetu Kolońskiego oraz ich koledzy z innych niemieckich ośrodków i Izraela dowiedzieli się, jak powstają przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowali ich rodzaj, który silnie atakuje wirusa.

– Naszym celem było lepsze zrozumienie odpowiedzi immunologicznej przeciwko SARS-CoV-2 i zidentyfikowanie silnie działających przeciwciał, których można byłoby użyć do zapobiegania i leczenia COVID-19 – mówi prof. Florian Klein, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w magazynie „Cell”. – Zakładamy, że takie przeciwciała są skuteczne przez kilka tygodni i w tym czasie mogą chronić przed COVID-19 – dodaje dr Christoph Kreer.

Naukowcy przebadali produkujące przeciwciała limfocyty pobrane od 12 osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Zdołali następnie odtworzyć 255 przeciwciał w laboratorium i przetestowali je pod kątem zdolności do neutralizowania koronowirusa. W ten sposób wykryli 28 przeciwciał działających na SARS-CoV-2.

Jak się okazało, nawet w próbkach krwi pochodzących sprzed pandemii naukowcy znaleźli limfocyty produkujące przeciwciała podobne do tych, które unieszkodliwiają SARS-CoV-2. Wskazuje to, że przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi można sprawnie wyprodukować, a szczepionka szybko zapewni ochronę – tłumaczą badacze.

Przeciwciała mogą być stosowane także w terapii, a także w ramach profilaktyki poekspozycyjnej, czyli u osób, które miały kontakt z zainfekowaną osobą. – Ta forma interwencji mogłaby być szczególnie przydatna do zatrzymywania lokalnych ognisk epidemii i zapobiegania postępom choroby u osób nią zagrożonych – tłumaczy prof. Klein.

Naukowcy spodziewają się, że badania kliniczne przeciwciał będą prowadzone już pod koniec 2020 roku.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!