Wiadomości

Timmermans: Trzeba dokonać czasowego powrotu do węgla. A jeszcze tak niedawno mówił…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Frans Timmermans, jeden z wiceprzewodniczących Komisji Europejskiej, w której odpowiada m.in. za Zielony Ład, stwierdził, że najbliższej zimy Europa stanie w obliczu „bardzo, bardzo silnego konfliktu i sporu” o wysokie ceny energii. Polityk apeluje, by w związku z tym dokonać czasowego powrotu do paliw kopalnych i zażegnać groźbę zamieszek.

Od lat przykręcał klimatyczną śrubę państwom takim jak Polska. Domagał się natychmiastowego odchodzenia od węgla i przechodzenia na odnawialne źródła energii lub opieranie się o dostawy gazu. Był też twarzą Fit For 55 i zwolennikiem ogromnych podatków za emisję CO2. Kontrowersje budziły jego wypowiedzi ws. Rosji – m.in. gdy przekonywał, że Władimir Putin wypełnia swoje kontrakty na dostawy gazu i nie ma powodów aby uważać, że wywiera on presją na rynek gazu i manipuluje nim.

Teraz, gdy Rosja pokazała swoje prawdziwe oblicze i wywołała światowy kryzys, Timmermans zmienia front. Publicznie ogłosił, że reakcje na wojnę muszą mieć pierwszeństwo przed polityką klimatyczną.

– Jeśli nasze społeczeństwo pogrąży się w bardzo, bardzo silnym konflikcie i walce z powodu braku energii, z pewnością nie osiągniemy naszych celów klimatycznych – powiedział Holender cytowany przez „The Guardian”.

Wiceprzewodniczący KE zaznaczył, że „społeczeństwa są na krawędzi” z powodu wysokich cen energii, inflacji oraz szybko rosnących cen żywności. Przyznał, że rosyjski dyktator używa wszystkich środków jakie ma, „aby wywołać konflikty w naszych społeczeństwach”. Timmermans zaznaczył, że w obecnej sytuacji nie ma innego wyjścia, jak oprzeć się na węglu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!