Wiadomości

Tichanowska weźmie udział w posiedzeniu komisji PE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Swiatłana Tichanowska we wtorek weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego poświęconym sytuacji na Białorusi.

O udziale w posiedzeniu kontrkandydatki Aleksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich poinformowały służby prasowe PE. Tichanowska będzie uczestniczyć w obradach z inicjatywy niemieckiego europosła Michaela Gahlera, koordynatora EPL w komisji spraw zagranicznych.

Kandydatka na prezydenta Białorusi weźmie udział w posiedzeniu w formie wideokonferencji. Choć obecnie PE ma przerwę wakacyjną, szefowie pięciu głównych frakcji uzgodnili w zeszłym tygodniu wspólne stanowisko w sprawie Białorusi.

Liderzy: Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE Manfred Weber, Socjalistów i Demokratów (S&D) Iratxe Garcia Perez, Odnowić Europę Dacian Ciolos, a także współprzewodniczący Zielonych Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Ryszard Legutko i Raffaele Fitto podkreślili, że nie uznają Alaksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi, oraz wezwali do przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów w tym kraju.

Politycy wezwali przy tym Rosję, aby powstrzymała się od wszelkich ingerencji w sytuację na Białorusi po wyborach, z kolei instytucje unijne oraz kraje członkowskie – do czujnego przeciwdziałania wszelkim rosyjskim działaniom w tym zakresie.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!