Wiadomości

The Washington Post: Egipt planował potajemnie wyprodukować i przekazać Rosji 40.000 pocisków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tajne dokumenty USA wskazują, że prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi planował w lutym wyprodukować 40 000 pocisków dla Rosji i poinstruował urzędników, aby utrzymywali produkcję i wysyłkę pocisków w tajemnicy, „aby uniknąć problemów z Zachodem”.

Według dokumentu wywiadu USA, który wyciekł, prezydent Egiptu, który jest jednym z najbliższych sojuszników USA na Bliskim Wschodzie i największym odbiorcą amerykańskiej pomocy, niedawno nakazał swoim podwładnym wyprodukowanie do 40.000 pocisków dla tajnej wysyłki do Rosji.

Część tajnego dokumentu, datowana na 17 lutego, podobno podsumowuje rzekome rozmowy między Sisi a wyższymi egipskimi urzędnikami wojskowymi i wspomina o planach zaopatrzenia Rosji w pociski artyleryjskie i proch strzelniczy. W dokumencie Sisi instruuje urzędników, aby utrzymywali w tajemnicy produkcję i dostawy pocisków „w celu uniknięcia problemów z Zachodem”.

Washington Post pozyskał dokument ze zbioru obrazów poufnych plików opublikowanych w lutym i marcu na Discord, popularnej wśród graczy aplikacji do czatowania. Przedstawiciel rządu USA, który rozmawiał z dziennikarzami pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że „nic nie wiemy o realizacji tego planu”. „Nie widzieliśmy tego (dostawy rakiet z Egiptu do Federacji Rosyjskiej – przyp. red.)”.

WP podkreśla, że ​​„dostarczanie Rosji broni na wojnę na Ukrainie byłoby potencjalnie wybuchowym zagrywką dla Egiptu, który mimo pogłębienia więzi z Moskwą pozostaje zainteresowany współpracą z USA, które dostarczają temu krajowi ponad 1 miliard dolarów rocznie w ramach pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!