Felietony

The Times of Israel przypomina, że Polska ma wobec Żydów rachunki do spłacenia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Popularny portal The Times of Israel jest oburzony, że są w Polsce siły, które sprzeciwiają się izraelskim żądaniom do zadośćuczynienia żydowskim roszczeniom finansowym.

Portal w artykule Far-right Polish lawmakers float bill limiting Holocaust restitution, opublikowanym 2 maja 2019 roku, przypomina, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie uchwalił kompleksowych przepisów krajowych w sprawie zwrotu lub rekompensaty za własność prywatną skonfiskowaną przez nazistów lub znacjonalizowaną przez reżim komunistyczny.

„Nie wystarczy im, że krew Żydów krzyczy z ziemi w Polsce, więc teraz otrzymaliśmy dodatkowy dowód na działanie w Polsce sił antysemickich, które ośmielają się podnosić głowy, kiedy obchodzimy w Izraelu Dzień Pamięci o Holokauście” – napisał czołowy izraelski polityk Yair Lapid na Twitterze, którego słowa cytuje The Times of Israel. – „Rząd Izraela musi domagać się, by polskie władze odcięły się od tej hańby”.

Portal przypomina, że na początku tego miesiąca „polscy nacjonaliści protestowali w Nowym Jorku przeciwko ustawie mającej pomóc ocalonym z Holokaustu i ich potomkom odzyskać utracone mienie w Polsce, przy czym niektórzy używają antysemickiej retoryki”, dodając, że protestowali przeciwko ustawie, którą prezydent Donald Trump podpisał w zeszłym roku, pod nazwą „Sprawiedliwość dla nieskompensowanych osób dzisiaj”.

Dalej portal przypomina, iż „w lutym sekretarz stanu USA Mike Pompeo poruszył kwestię zwrotu mienia z czasów Holokaustu podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Polsce”.

„Doceniamy również wagę rozwiązania nierozstrzygniętych problemów przeszłości i wzywam moich polskich kolegów, aby posunęli się naprzód z kompleksowymi przepisami dotyczącymi restytucji własności prywatnej dla tych, którzy stracili mienie w czasach Holokaustu” – cytuje słowa Pompeo The Times of Israel.

Na zakończenie portal wraca do kwestii ustawy o IPN:

„W ubiegłym roku Warszawa przyjęła ustawę, która czyniła nielegalnym oskarżanie narodu polskiego o współudziału w niemieckich nazistowskich zbrodniach wojennych. Krok ten wywołał oburzenie Izraela, który uznał to za próbę wprowadzenia zakazu mówienia o polskich zbrodniach wobec Żydów. W odpowiedzi Warszawa zmieniła ustawę, usuwając możliwość nakładania za to grzywny lub karania więzieniem. W lutym z kolei pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Israel Katz zwrócił do Polaków, cytując słowa nieżyjącego premiera Icchaka Szamira, który powiedział: „Polacy ssą antysemityzm z mlekiem matki”.”

/timesofisrael.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!