Felietony

Jeśli Wielka Brytania jej nie przyjmie i będzie musiała udać się do Bangladeszu, zostanie tam powieszona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Urodzona w Wielkiej Brytanii Shamima Begum, która gdy miała 15 lat uciekła, by dołączyć do terrorystów Państwa Islamskiego, została na początku tego roku pozbawiona brytyjskiego obywatelstwa.

Zgodnie z prawem międzynarodowym obywatelstwo nie może nikomu zostać cofnięte, gdyby miało to go uczynić bezpaństwowcem, ale rząd brytyjski twierdził, że Begum ma podwójne obywatelstwo, że po ojcu ma obywatelstwo Bangladeszu.

Jednak Begum upiera się, że nie pojedzie do Bangladeszu. Chce wrócić do Wielkiej Brytanii, która jednak nie chce jej przyjąć…

Tymczasem minister spraw zagranicznych tego kraju Abdul Momen stara się wywrzeć presję na Wielką Brytanię, twierdząc, że oblubienica dżihadu to nie ich problem.

„Nie mamy nic wspólnego z Shamima Begum, nie jest obywatelką Bangladeszu i nigdy nie złożyła wniosku o obywatelstwo Bangladeszu” – powiedział w ITV.

„Jeśli okaże się, że ktoś był zaangażowany w terroryzm, obowiązuje u nas prosta zasada, że zostanie ukarany śmiercią. W myśl prawa powinna zostać powieszona” – dodał.

Charakteryzując obowiązujące w Bangladeszu prawo, określił on je jako „model eliminacji wszystkich terrorystów”, zaznaczając, że Bangladesz ma „zero tolerancji” dla ISIS i jego wspólników.

Mieszkając w Syrii, Shamima poślubiła holenderskiego bojownika ISIS Yago Riedijka, z którym miała troje dzieci, przy czym wszystkie one zmarły jako niemowlęta.

19-latka, która chce obecnie powrócić do Wielkiej Brytanii, powiedziała, że nie żałuje podróży do Syrii i że nie szokował jej widok „odciętych głów” w pojemnikach. Później dodała jeszcze, że atak terrorystyczny w Manchester Arena, w którym zginęło 22 fanów muzyki, był słuszny, bowiem stanowił odpowiedź naloty na przeciwko ISIS.

19-letnia rodzina dziewczyny, żyjąca w Wielkiej Brytanii, kwestionuje decyzję rządu o pozbawieniu jej obywatelstwa, mówiąc, że została ona „zindoktrynowana” przez „morderczy i mizoginistyczny kult” i że w związku z tym zasługuje na szansę rehabilitacji.

Zostanie jej przyznana pomoc prawna w batalii przeciw pozbawieniu jej brytyjskiego obywatelstwa.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!