Wiadomości

Tej zimy nie udało się przeprowadzić pełnej inwentaryzacji żubrów w Puszczy Białowieskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tej zimy nie udało się przeprowadzić pełnej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Podczas liczenia zaobserwowano w sumie 517 żubrów, w tym 66 cieląt – poinformował we wtorek Białowieski Park Narodowy.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej przeprowadzane jest zawsze zimą. Pracownicy parku narodowego, leśnicy i naukowcy wykorzystują to, że zwierzęta zbierają się wówczas w większe grupy w miejscach dokarmiania, a pojedyncze sztuki można wytropić po śladach na śniegu.

Główny etap tegorocznej inwentaryzacji, która służy nie tylko policzeniu populacji, ale też poznaniu jej kondycji i struktury, miał miejsce na przełomie stycznia i lutego. Po zsumowaniu wyników okazało się, że na pewno nie są one jednak pełne i populacja wymaga dodatkowego liczenia.

Utrudniała je jednak aura, bo zima przez dłuższy czas nie była zbyt mroźna i śnieżna, a do tego był urodzaj żołędzi w lesie, które są przysmakiem żubrów. W związku ze zmniejszeniem populacji dzików w puszczy, żubry mają żołędzi wciąż pod dostatkiem, a to sprawia, że nie przychodzą tak licznie do miejsc stałego zimowego dokarmiania.

Park narodowy liczył, że zapowiadane na drugą połowę lutego kilkudniowe ochłodzenie sprawi, iż żubry jednak pojawią się w miejscach dokarmiania. Tak się jednak nie stało. Ponieważ coraz więcej oznak w przyrodzie wskazuje na nadchodzącą wiosnę, podjęta została decyzja o zakończeniu inwentaryzacji bez pełnych wyników. “Ustalenie pełnego stanu białowieskiej populacji żubrów okazało się jednak niemożliwe. Ostatecznie zaobserwowano 517 żubrów, w tym 66 cieląt” – poinformował we wtorek Białowieski Park Narodowy (BPN).

W ramach ubiegłorocznej inwentaryzacji doliczono się ponad 650 żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Biorąc te dane pod uwagę, specjaliści z parku szacują, że obecnie wielkość populacji sięga ok. 700 sztuk.

Wynika to z liczby młodych urodzonych w ubiegłym roku (zaobserwowanych 66 cieląt), od której odejmowane są przypadki naturalnej śmierci żubrów oraz odstrzały selekcyjne. “Kondycja zwierząt jest dobra, cały czas jest trend na plus, a to oznacza, że nie ma żadnych niepokojących zjawisk” – powiedziała PAP dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów BPN.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. We wrześniu przypada 90. rocznica restytucji, czyli ocalenia żubra w Puszczy Białowieskiej.

Nauka w Polsce – PAP
autor: Robert Fiłończuk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!