Felietony Kultura

Rotmistrz Pilecki w komiksie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Choć wciąż jeszcze przez niektórych komiks jest postrzegany jako gorszy brat książki, to coraz częściej przywoływane są jego możliwości artystyczne i edukacyjne. Jeśli chodzi o te drugie to komiks historyczny jest już wydawany przez najważniejsze instytucje w kraju.

Dziś zamierzam przyjrzeć się komiksowi pod tytułem ,,Rotmistrz Pilecki w komiksie”, autorem scenariusza i ilustracji jest Paweł Kołodziejski. Jak przedstawia się komiksowa rekonstrukcja życia człowieka, który dobrowolnie trafił do Auschwitz?

Życie rotmistrza

Na pierwszych stronach autor komiksu nakreśla tło historyczne, które wpłynęło na życie Pileckiego: zabory, tradycje patriotyczne w jego rodzinie i wreszcie odzyskanie niepodległości przez Polskę. Następnie Kołodziejski przedstawia czytelnikowi koleje życia Pileckiego i jego działalności patriotycznej, artystycznej oraz społecznej. Widzimy więc, że bohater komiksu nie tylko dobrowolnie udał się do Auschwitz, ale też walczył z bolszewikami 20 lat wcześniej, malował, pisał poezję, zajmował się dziećmi. W komiks wplecione są fragmenty dzieła Tomasza a Kempis ,,O naśladowaniu Chrystusa” oraz historyczne objaśnienia. Omawianą pozycję kończy artykuł autorstwa Joanny Wieliczki-Szarkowej pochodzący z książki ,,Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowie”. Rotmistrz był wszak bohaterem wojennym i gorliwym patriotą. patriocie i bohaterze wojennym. Do historii przeszedł wszak jako dobrowolny więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz oraz – po wojnie – konspirator podziemia antykomunistycznego. Został bestialsko zamordowany z inicjatywy ówczesnych władz w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Mokotowie 25 maja 1948 roku.

Ilustracje

Rysunki Pawła Kołodziejskiego są szczegółowe, eksperymentuje on z wielkością kadrów, nie stroni od symboliki. Tła prezentują się znakomicie, a kreska, choć dość specyficzna, jest również dynamiczna oraz przemyślana. Czasami szwankują jednak twarze, najlepiej widać to na kilku pierwszych kadrach z ukochaną Pileckiego. Ogólnie jednak ilustracje oceniam jako przekonywujące.

Recenzja

W komiksie nie ma dłużyzn, a żywot Pileckiego pokazany został dynamicznie z przepięknymi odniesieniami do kwestii wartości. Nie jest to biografia silnie fabularyzowana, to bardziej rekonstrukcja życia Pileckiego. Dzięki przystępnie napisanemu scenariuszowi i przyzwoitym rysunkom poznaje się je z przyjemnością. Brakuje mi paru objaśnień (na przykład nie jest wyjaśnione kim był Bolesław Bierut mimo, że pojawia się on w omawianej pozycji – a dla mojego pokolenia jest postacią odległą w czasie). Komiks jest w dodatku ładnie wydany na kredowym papierze i w twardej oprawie. Polecam jako sposób na poznawanie historii w ciekawy i przystępny sposób.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu AA.
Stefan Aleksander Dziekoński

Autor: Paweł Kołodziejski
ISBN 978-83-7864-422-4
Oprawa miękka 
Liczba stron: 72
Wymiary: 210 x 300 mm
Rok wydania: 2019

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!