Wiadomości

Tatry: Przed hotelem zastrzelili niedźwiedzicę z młodym niedźwiadkiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy z niedzieli na poniedziałek na parkingu przed hotelem górskim w Dolinie Wielickiej słowaccy przyrodnicy zastrzelili dwa niedźwiedzie. Zwierzęta podchodziły pod popularny ośrodek pod Gerlachem w Tatrach. Jak podaje słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP), zabito niedźwiedzicę z młodym.

W słowackiej części Tatr niedźwiedzie notorycznie odwiedzają ludzkie osiedla. Władze miasta Wysokie Tatry w 2019 roku odnotowały ponad 700 spotkań człowieka z niedźwiedziem. Władze tego miasta, w którego skład wchodzą słynne tatrzańskie kurorty – jak Smokowiec, Wyżnie Hagi czy Tatrzańska Łomnica – domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbytnio zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacką ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

Słowaccy przyrodnicy wskazują, że grupa niedźwiedzi podchodziła regularnie w okolice „Śląskiego Domu”. Dwa osobniki zastrzelono: niedźwiedzicę z młodym. Dwa kolejne uciekły do lasu – podano w komunikacie TANAP w mediach społecznościowych.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!