Wiadomości

Tarczyński czy Mularczyk – spór o to, kto ma objąć mandat europosła

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zgodnie z przepisami 52. polskim europosłem powinien być Arkadiusz Mularczyk a nie Dominik Tarczyński – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Dominik Tarczyński stracił mandat europosła, jeszcze zanim go objął” – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Do tej pory Polska miała 51 eurodeputowanych, jednak w wyniku brexitu naszemu państwu przypadł jeden dodatkowy mandat. Po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię Tarczyński miał zostać europosłem. Jednak w międzyczasie polityk… wygrał wybory do parlamentu polskiego.

Jeżeli eurodeputowany w trakcie pełnienia mandatu w PE weźmie udział w wyborach krajowych i dostanie się do parlamentu w swoim państwie, to jego mandat europosła powinien zostać wygaszany. „W tej sytuacji 52. europosłem powinna zostać osoba, która uzyskała drugą w kolejności największą liczbę głosów, czyli Arkadiusz Mularczyk” – czytamy w „DGP”. Przypomnijmy, że Mularczyk uzyskał drugą w kolejności największą liczbę głosów po Tarczyńskim.

Jedna z analiz prawnych, o które poprosił marszałek Sejmu, wskazuje, że wybór na posła nie powoduje wygaszenia mandatu eurodeputowanego. Inne analizy natomiast sporządzone przez zewnętrznych prawników (wskazanych przez Mularczyka) wskazują z kolei, że „objęcie mandatu posła do Sejmu zamknęło drogą Tarczyńskiemu”.

Sam Tarczyński nie ma wątpliwości, że będzie europosłem. – To już pewne, że ja będę osobą, która obejmie mandat. Otrzymałem już stosowne dokumenty – stwierdził polityk.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!