Wiadomości

Talibowie dysponują dziś lotnictwem, którego niejedna armia mogłaby im pozazdrościć

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie wiadomo, jaką dokładnie liczbą maszyn dysponuje lotnictwo Talibów, ale może to być nawet kilkaset samolotów, dronów i śmigłowców. Obok sprzętu produkcji rosyjskiej, o którym pisaliśmy na naszych łamach, może nawet większą ilość stanowią maszyny produkcji zachodniej.

Gdy Talibowie zdobyli lotnisko Kunduz, przystąpili do tworzenia własnych sił powietrznych. W okresie do 14 sierpnia zdobyli oni kolejne lotniska, dzięki czemu mieli oni wówczas na stanie co najmniej 16 śmigłowców i 6 dronów.

Ale to było jeszcze przed zdobyciem lotnisk w Kandaharze, Bagram i Maar-i Szarif, a także kilku innych. Tam dopiero miały miejsce prawdziwe żniwa. W sumie w ręce Talibów mogło wpaść nawet kilkaset maszyn powietrznych.

Wśród pozostawionego i prawdopodobnie używanego przez talibów sprzętu jest ponad 160 samolotów i śmigłowców produkcji zachodniej, w tym cztery samoloty transportowe C-130, 23 turbośmigłowe samoloty szturmowe A-29 Super Tucano, 45 śmigłowców UH-60 Black Hawk oraz 50 śmigłowców i śmigłowców MD 530.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!