Wiadomości

Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła dzisiaj 30.000 żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Liczebność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła dzisiaj 30.000. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy właśnie nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań.

„WOT jest dzisiaj formacją stanowiącą wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności. W tym dniu zachęcamy do podejmowania służby w WOT wszystkie osoby, które swoją aktywność zawodową i życie rodzinne chcą uzupełnić o służbą wojskową” – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT w Lipinach, gdzie towarzyszył ministrowi obrony narodowej, który obserwował szkolenie żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP.

Dzisiejsze przekroczenie symbolicznej wartości 30 tys. żołnierzy WOT jest kolejnym, ważnym krokiem na drodze do osiągania zdolności operacyjnych formacji.

WOT jest formacją z coraz silniejszymi korzeniami w lokalnych społecznościach, które dzięki lokalnym strukturom WOT wzmacniają swoją odporność. Ta teza w czasie już blisko 5 lat funkcjonowania WOT została wielokrotnie udowodniona poprzez setki działań kryzysowych, w których brali udział nasi żołnierze.

Konsekwentne budowanie liczebności formacji, w tym zwiększanie potencjału osobowego stanowi swoistą kontrę do wypowiedzi osób uznawanych za ekspertów, którzy wielokrotnie byli zmuszani do zmiany swojej narracji co do kolejnych progów liczebności żołnierzy WOT, komentując, że oto formacja osiągnęła już maksymalny możliwy pułap. Planujemy, że na koniec bieżącego roku osiągniemy liczebność 32 tys. żołnierzy.

Cieszy nas fakt dużego zainteresowania służbą młodych osób, warto przy tym zauważyć, że 8% naszych żołnierzy to uczniowie szkół średnich, a 19% to studenci. Co trzeci nasz żołnierz ma wyższe wykształcenie.

W ostatnim czasie wśród nowo powoływanych ochotników spada współczynnik tych, którzy mieli wcześniej kontakt z wojskiem. Dla coraz większej liczby ochotników 16-dniowe szkolenie podstawowe jest ich pierwszym kontaktem ze służbą wojskową.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już blisko 19% żołnierzy naszej formacji, jest to współczynnik zdecydowanie wyższy niż w wojskach operacyjnych. Warto przy tym zauważyć, że wskaźnik retencji wśród kobiet w WOT jest wyższy niż w przypadku mężczyzna, to znaczy, że dłużej pozostają one w służbie.

Rok 2021 planujemy zakończyć wskaźnikiem 32 tys. żołnierzy, wierzymy, że czwarta fala koronawirusa nie zakłóci zaciągu i zadanie to uda nam się zrealizować.

Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się założyć mundur. Dziękujemy tym, którzy nam kibicują i tym, którzy w inny sposób dają nam motywację do dalszego rozwoju!

Zapraszamy niezdecydowanych! Terytorialna Służba Wojskowa została zaprojektowana właśnie dla takich osób jak Wy!

Śledźcie nasze kanały mediów społecznościowych!

Dołącz do nas i zostań lepszą wersją siebie!

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!