Wiadomości

Talibowie dotarli do granicy administracyjnej Kabulu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj Amerykanie opuścili bazę Bagram, prawdopodobnie nie ma już w Afganistanie amerykańskich wojsk. Pytany o to prezydent Biden unika odpowiedzi. Tymczasem Talibowie kontynuują ofensywę. Właśnie poinformowali, że ich czołowe oddziały dotarły do granicy administracyjnej Kabulu.

Jak donoszą Talibowie, ich wojska operujące w rejonie na wschód od stolicy Afganistanu zdobyły “wielką i ważną bazę Jagdalak w dystrykcie Surobi” i “oczyściły z wroga dziewięć punktów w tym dystrykcie”, w wyniku czego dotarły do granicy administracyjnej Kabulu.

Oddziały Talibów w ostatnich kilkudziesięciu godzinach zdobyły też większość punktów oporu pozostających dotąd w rękach sił rządowych w prowincjach Tachar i Badachszan, w północno-wschodniej części kraju. Do sieci trafił film ukazujący ucieczkę przedstawicieli władz i członków ich rodzin z Fajzabad, stolicy prowincji Badachszan, nie czekając, aż zjawią się tam Talibowie:

Talibowie przejęli też kontrolę nad kolejnymi dystryktami (powiatami) w prowincjach Samangan (na północy)…

… i Kandahar (na południu):

Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden nie chce odpowiadać na pytania dotyczące Afganistanu, co wywołuje rozbawienie wśród… Talibów.

Czytaj też:

Wojna w Afganistanie kończy się spektakularną klęską NATO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!