Europa Wiadomości

Tak umiera Zachodnia Europa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Coraz rzadziej budynki kościelne w Holandii wykorzystywanych są zgodnie z ich przeznaczeniem. Ale ma być jeszcze gorzej. W ciągu najbliższych 10 – 15 lat co najmniej jedna trzecia spośród około 6 tys. świątyń utraci swoją funkcję religijną – poinformowała holenderska gazeta „Trouw”. Szacunki te pochodzą z analiz Państwowego Urzędu Dziedzictwa Narodowego.

 

Już w 2013 r. arcybiskup Utrechtu, kard. Willem Eijk zapowiedział, że do 2025 r. zostanie zamknięte dwie trzecie kościołów. W ostatnich dniach nieopodal Amsterdamu, przedstawiciele wspólnot kościelnych, eksperci oraz politycy, podczas wspólnego spotkania zastanawiali się na zmianą funkcji świątyń.

 

Jak poinformowała gazeta, zainteresowanie obiektami kościelnymi jest duże. W organizacji „Reliplan”, zajmującej się kupnem i sprzedażą kościołów, 2,5 tys. podmiotów złożyło ofertę kupna budynku kościelnego, w tym także przedsiębiorstwa IT. Na drodze do całkowitego przejęcie niezagospodarowanych kościołów pozostają jednak kwestie finansowe. Potencjalni inwestorzy i nowi właściciele nie dysponują odpowiednimi środkami, które pozwoliłyby na remonty i przebudowy kościołów.

 

Organizacja „Reliplan” poinformowała, że w ciągu minionych 25 lat zamieniła 900 kościołów na muzea, przedszkola, centra lecznicze, przychodnie stomatologiczne, domy seniora oraz ośrodki jogi. Niestety, jak wskazują szacunku, degradacja miejsc sakralnych najprawdopodobniej nadal będzie postępować.

 

/PCh24,pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!