Gospodarka Polska Wiadomości

Morawiecki zapowiada przejęcia kolejnych dużych spółek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Dzisiaj są takie czasy, że trzeba być gotowym na ewentualne przejęcia kolejnych dużych spółek, bo chcemy, aby jak najwięcej ważnych podmiotów było i działało w domenie polskiej – powiedział w „Gościu Wiadomości” TVP1 wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał jednak, że „z drugiej strony czasy są niespokojne i trzeba być również gotowym na kolejną odsłonę kryzysu w strefie euro”.

 

Wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki bardzo dobrze ocenił odkupienie od Włochów akcji Banku Pekao. Nazwał to „symbolicznym sukcesem”.

 

– Pokazaliśmy, że możemy przeprowadzić taką największą w ciągu ostatnich 26 lat transakcję, transakcję udomowienia. To powrót banku, który został sprzedany bardzo tanio 17 lat temu. Dzisiaj jeszcze bardziej będzie służył gospodarce polskiej – ocenił polityk.

 

Pytany o plany podkreślił, że trzeba być gotowym na ewentualne przejęcia kolejnych dużych spółek. – Chcemy, aby jak najwięcej ważnych podmiotów było i działało w domenie polskiej. Ale drugiej strony czasy są niespokojne i trzeba być również gotowym na kolejną odsłonę kryzysu w strefie euro – powiedział i przypomniał, że repolonizacja Pekao została dokonana m.in. z powodu bardzo trudnej sytuacji we włoskim sektorze bankowym.

 

Podkreślił, że z punktu widzenia polskiego sektora bankowego jest to bardzo dobry ruch. Przypomniał, że 2009 i 2010 roku, kiedy kryzys gospodarczy był dość głęboki szereg banków zagranicznych wycofało finansowanie dla polskich przedsiębiorstw, bank PKO BP, Banki Spółdzielcze i jeden bank zagraniczny Bank Zachodni WBK dalej utrzymały finansowanie dla całej gospodarki.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!