Wiadomości

Tak Francja wspierała Kreml. Ten dron został wyprodukowany w lutym 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najnowsze informacje wskazują na to, że podzespoły znad Sekwany są powszechne w broni wykorzystywanej do wojny na Ukrainie. Ukraiński youtuber Pasza Kaszczuk opublikował film, na którym pokazuje demontaż części rosyjskiego drona Orlan-10, wyposażonego w kamerę termowizyjną z matrycą francuskiej firmy Lynred. Co ciekawe, broń wyprodukowano w lutym 2022 r. – informuje portal TVP Info.

Przypomnijmy – Unia Europejska po ataku Rosji na Krym wprowadziła (w 2014 roku) embargo na sprzedaż broni dla Federacji Rosyjskiej. Było ono jednak notorycznie łamane, w szczególności przez takie kraje jak Francja i Niemcy…

Ukraińcom udało się przejąć jeden z najnowszych modeli bezzałogowego statku powietrznego Orlan-10. Dzięki temu, że przejęto go w stanie niemal nienaruszonym, można było dokładnie przyjrzeć się jego wnętrzu. I oto okazało się, że sprzęt wyprodukowano w lutym 2022 r. Pasza Kaszczuk, twórca projektu infocar.ua oraz youtubowego kanału o tej samej nazwie, na nagraniu zaprezentował demontaż elementów drona. Zwraca przy tym uwagę na kilka istotnych rzeczy, jak choćby lepsza jakość montażu w porównaniu z poprzednimi zestrzelonymi Orlan-10.

W przeciwieństwie do starszych wersji wyposażono go jedynie w kamerę termowizyjną, która jest jednym z najważniejszych elementów drona. Jej głównym elementem jest z kolei matryca Lynred PICO640-046, wyprodukowana przez specjalizującą się w przetwornikach obrazu na podczerwień francuską firmę Lynred.

/TVP Info, zdj. ilustr./

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!