Świat Wiadomości

Tajwan wzbogacił swą marynarkę o nowoczesny “niszczyciel lotniskowców”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal chip.pl czwartek miała miejsce ceremonia, podczas której korweta Ta Chiang trafiła oficjalnie na służbę marynarki tajwańskiej. Ten katamaran, nazywany potocznie niszczycielem lotniskowców, jest w rzeczywistości pierwszym ulepszonym dziełem klasy Tuo Chiang, który na pełne morze trafił w grudniu 2020 roku. Do 2023 roku jednak ulepszeń ma doczekać się kolejne pięć korwet.

W ceremonii wziął udział m.in. obecna prezydent Tajwanu, Tsai Ing-Wen, podkreślając, że ten okręt wojenny był ważnym osiągnięciem w rządowym programie konstrukcji statków. Ta Chiang, nazwany na cześć rzeki Tawa, jako pierwszy oddany na służbę ulepszony katamaran, jest nie tylko wyjątkowy dla całej klasy, ale również marynarki tajwańskiej. To bowiem pierwszy okręt państwa tego typu (korwety) ze zdolnościami obrony powietrznej.

Te możliwości zawdzięcza pociskom obrony powietrznej Sea Sword II, które zostały opracowane przez tajwański Narodowy Instytut Nauki i Technologii (NCSIST). To tak naprawdę możliwa do wystrzeliwania z okrętów wersja pocisku powietrze-powietrze Tien Chien II NCSIST. Jako aktywny i kierowany z wykorzystaniem radaru pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu, Sea Sword II może jednocześnie zwalczać nie tylko pociski przeciwokrętowe, ale też zagrożenia ze strony samolotów.

Co najważniejsze, jako katamaran, Ta Chiang cechuje się dużą manewrowością i możliwością przeprowadzania szybkich ataków z rodzaju tych bardzo skutecznych, dzięki swojemu arsenałowi. Mierzy przy tym sporo, bo 65 metrów długości i 14,8 metra szerokości, a przy tym wypiera 685 ton i zanurza się na trzy metry. Jego maksymalna prędkość wynosi z kolei 74 km/h.Wspomniany arsenał „niszczyciela lotniskowców” tajwańskiej marynarki wojennej, czyli Ta Chaing obejmuje:

  • 8 pocisków przeciwokrętowych Hsiung Feng II (poddźwiękowych)
  • 4 pociski przeciwokrętowe Hsiung Feng III (naddźwiękowe)
  • 16 TC-2N pociski ziemia-powietrze
  • 1 działo główne Otobreda 76 mm
  • 1 system artylerii CIWS

W cieniu tej ceremonii znalazł się też okręt typu Min Jiang do rozstawiania min morskich, który mierzy 41 metrów długości i 8,8 metra szerokości. To skromny okręt o wyporności 347 ton, którego maksymalna prędkość wynosi 14 węzłów, czyli 26 km/h.

Autor: Mateusz Łysoń

Co wy na to?

Źródło: chip.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!