Wiadomości

Szymon Marciniak wydał oświadczenie: “Zawsze odcinam się od przejawów rasizmu i antysemityzmu i braku tolerancji”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szymon Marciniak może stracić możliwość sędziowania finału Ligi Mistrzów?

Jak informuje Antoni Bugajski z „Przeglądu Sportowego”, do UEFA wpłynęła skarga na polskiego sędziego. Powodem jest jego obecność na spotkaniu organizowanym przez polityka Konfederacji – Sławomira Mentzena.

Skargę złożyła zajmująca się zaszczuwaniem ludzi organizacja „Nigdy więcej”. A chodziło o to, że Marciniak wziął udział w konferencji „Everest”, potocznie nazywanej w przestrzeni publicznej jako „piwo z Mentzenem” (w taki sposób promowano też spotkania w mediach społecznościowych).

„Jesteśmy zszokowani i zbulwersowani publicznym skojarzeniem Marciniaka z Mentzenem i jego odmianą toksycznej skrajnie prawicowej polityki. Jest to niezgodne z podstawowymi wartościami fair play, takimi jak równość i szacunek. Wzywamy sędziego do przyznania się do błędu. Jeśli tego nie zrobi, uważamy, że UEFA i FIFA powinny wyciągnąć konsekwencje” – stwierdził jeden ze współtwórców stowarzyszenia Rafał Pankowski.

„Sławomir Mentzen jest liderem skrajnie prawicowej partii Konfederacja. Według współzałożyciela partii Janusza Korwin-Mikkego, jej nazwa została zainspirowana Konfederacją Południa, która broniła niewolnictwa podczas wojny secesyjnej. Partia znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, osób LGBT i praw kobiet” – możemy przeczytać w tym kuriozalnym tekście.

Sędzie Marcianiak wydał w tej sprawie oświadczenie. „Będąc od wielu lat międzynarodowym sędzią piłkarskim, zawsze na pierwszym miejscu stawiam fair play oraz szacunek do drugiego człowieka i pragnę przekazywać te najwyższe wartości innym. Zawsze odcinam się od przejawów rasizmu i antysemityzmu i braku tolerancji, co pokazuję na meczach, na których sędziuję. Zawsze mówię stop nienawiści i będę propagować, że najważniejsze jest bycie dobrym człowiekiem” – napisał Marciniak.

Do sprawy w swoim tweecie odniósł się również Sławomir Mentzen, który przyznał, że Szymon Marciniak „nigdy nie wyraził poparcia dla jego działalności politycznej”, a donos „Nigdy więcej” jest absurdalny.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!