Felietony

Szykuje się kolejna banderowska prowokacja na Podkarpaciu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski, banderowcy szykują kolejną antypolską prowokację, do której ma dojść na Podkarpaciu. Ks. Isakowicz – Zaleski napisał:

Informacja od Czytelnika. Na portalu „zik.ua”, oraz w internetowym archiwum tematów podejmowanych przez Lwowską Radę Obwodową, znalazła się informację o poparciu przez 156 Komisję w dniu 27 lutego 2017 roku (o godz. 17:01) wniosku o przeznaczenie środków na odnowienie pomników UPA na terytorium Polski. Chodzi o upamiętnienia na wzgórzu Monastyr koło Werchraty (powiat Lubaczów) oraz w Hruszowicach (powiat Przemyśl).

Wyjaśnię, że w Monastyrze leżą upowcy polegli w walce z NKWD. Natomiast w Hruszowcach znajduje się nielegalny pomnik chwały dla czterech kureni UPA, które mordowały polską ludność i napadały na garnizony Wojska Polskiego na terenach powojennej Polski.

Na owej Komisji Lwowskiej Rady Obwodowej rozpatrywano wniosek przedsiębiorstwa komunalnego Lwowskiej Rady Obwodowej „Dolja”, które zajmuje się poszukiwaniem i porządkowaniem pochówków ofiar wojny i politycznych represji. W imieniu przedsiębiorstwa wnioskował o przyznanie („dla efektywnej pracy przedsiębiorstwa”) dodatkowej sumy 170 tys. hrywien – sam Światosław Szeremeta (sekretarz generalny ukraińskiej Państwowej Międzyresortowej Komisji do Spraw Upamiętnienia Ofiar Wojny i Politycznych Represji oraz Uczestników Operacji Antyterrorystycznej, będący zarazem dyrektorem tego przedsiębiorstwa). Wyjaśniał on, że z tej sumy potrzeba 80 tysięcy hrywien przeznaczyć na odnowienie zrujnowanych pomników UPA na wzgórzu Monastyr koło Werchraty i w wiosce Hruszowice.

Według niego pozostałe 90 tys. hrywien potrzeba dla ekshumacji znalezionych mogił ukraińskich bojowników. Członkowie Komisji poparli wniosek o przyznanie dodatkowych środków dla przedsiębiorstwa „Dolja”.

Dodamy od siebie, że na stronie zik.ua znaleźliśmy stosowną informację i wszystko, co zostało tu napisane, polega na prawdzie. Stamtąd też pochodzi zdjęcie, które zamieściliśmy powyżej.

W artykule z 27 lutego 2017 roku możemy przeczytać, iż w latach 2014 – 2016 w Polsce anonimowi wandale zniszczyli 14 mogił i pomników wystawionym bojownikom UPA, przy czym fakt ten zestawia z aktami wandalizmu, których ofiarą padły polskie pomniki i cmentarze na Ukrainie, podkreślając, że strona ukraińska od razu podjęła działania mające na celu ich odnowienie. Oczywiście, słowem nie zająknięto się, że w owych grobach na Ukrainie spoczywają ofiary bestialskich mordów, a w grobach na Podkarpaciu – ich kaci.

/zik.ua, Facebook/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!