Europa Wiadomości

Szwedzka policja przed wyborami w 2018 roku dostała dodatkowe fundusze na… walkę z ekstremizmem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z doniesień, które do nas napływają, wyłania się obraz Szwecji jako kraju, w którym gangi złożone z imigrantów kontrolują całe dzielnice miast. Tymczasem szwedzka policja oraz siły bezpieczeństwa otrzymały zadanie zintensyfikowania swoich wysiłków w zwalczaniu używających brutalnych metod grup ekstremistów, przy czym działania te mają zostać przeprowadzenie w okresie poprzedzającym przyszłoroczne wybory, o czym pisze portal thelocal.se.

Szwedzki rząd zatwierdził w środę szczegóły operacji, która ma zostać przeprowadzona przy użyciu policji i sił bezpieczeństwa (Sapo), a która ma na celu walkę z przestępczością o podłożu politycznym. Minister sprawiedliwości Morgan Johansson wezwał wcześniej do wzmożenia działań z tym związanych w okresie poprzedzającym wybory w 2018 roku.

W rozmowie z Sveriges Radio Ekot Johansson powiedział, że podczas kampanii wyborczej „wraz ze wzrostem napięcia politycznego należy brać pod uwagę ryzyko, że różne osoby mogą próbować wykorzystać nadarzające się okazje, by zaatakować polityków lub udać się na duże publiczne zgromadzenia”.

Jak pisze portal thelocal.se, ekstremistyczne grupy prawicowe w ciągu ostatniego roku stały się widocznejsze, a neo-nazistowski zespół Nordic Resistance Movement (NRM) uczestniczył w tegorocznym tygodniu Almedalen, największym festiwalu politycznym w kraju, przy czym stało się to po raz pierwszy. Johansson zauważył, że niektórzy członkowie grupy, która przeprowadziła demonstrację w Göteborgu we wrześniu, posiadają broń i że wcześniej popełnili zbrodnie.

Rząd oczekuje nadto, że w okresie przedwyborczym także lewicowi ekstremiści staną się bardziej widoczni. Ryzyka stwarzane przez te grupy obejmują rozprzestrzenianie się propagandy i dezinformacji, a także przemocy i nękania.

W ramach nowej operacji policja zintensyfikuje nadzór nad grupami ekstremistów i opracuje przejrzysty plan bezpieczeństwa podczas kampanii wyborczej. Przyznano jej na ten cel dodatkowe środki finansowe z budżetu państwa.

/thelocal.se/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!