Europa Wiadomości

Szwedzka Federacja Gimnastyczna zdecydowała, że transpółciowi sportowcy będą sami mogli decydować w jakich kategoriach chcą startować…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal rp.pl, Szwedzka Federacja Gimnastyczna zdecydowała, że uprawiające tę dyscyplinę osoby transpłciowe do 18. roku życia będą mogły same zdecydować, w jakich kategoriach, jeśli chodzi o płeć, chcą startować. Decyzja została podjęta po „dokładnym zgłębieniu kwestii tożsamości płciowej i ekspresji płciowej” – podała organizacja.

„W szczególności w przypadku naszych treningów i zawodów oznacza to, że można trenować w dowolnej grupie, którą samemu się wybierze, bez względu na swoją prawną płeć, tożsamość płciową lub ekspresję” – oświadczyła federacja. Transpłciowe nastolatki mogą więc do poziomu juniorskiego (13-18 lat) zdecydować nie tylko o tym, w jakiej grupie chcą trenować, ale w ramach której płci chcą rywalizować.

Dlaczego tylko do 18 lat? Organizacja wyjaśniła to w stanowisku, opublikowanym przez dziennik „Dagens Nyheter”. Zwrócono tam uwagę, że decyzja ws. osób transpłciowych nie może mieć zastosowania w przypadku starszych sportowców, ze względu na przepisy międzynarodowe w tej dyscyplinie.

Federacja gimnastyczna jest pierwszym szwedzkim związkiem sportowym, który odpowiedział na apel Szwedzkiej Federacji Praw Lesbijek, Gejów, Biseksualistów, Osób Transpłciowych, Queer i Interseksualnych (RFSL). W październiku opublikowała ona raport na temat osób transpłciowych w sporcie, koncentrując się na dzieciach i młodzieży.

Według RFSL, transpłciowa młodzież czuje się wykluczona w wielu sportach. Dlatego związki sportowe (np. piłkarski czy łyżwiarstwa figurowego) już pracują nad podobnymi przepisami, bardziej „włączającymi” takie osoby.

Istny absurd…

Źródło: rp.pl