Europa Wiadomości

Szwedzi produkują edukacyjne filmy seksualne dla “uchodźców”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Szwecji sfinansował serię filmów, które mają uczyć imigrantki wiedzy o seksie, ich narządach płciowych i tzw. prawach reprodukcyjnych.

Szwedzkie Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Seksualnej (Riksförbundet för sexuell upplysning, RFSU), wyprodukowała do tej pory jedenaście filmów, które są obecnie tłumaczone na czternaście różnych języków.

Filmy animowane, z których część już została udostępniona w internecie, mają uczyć uprawiania bezpiecznego seksu dla przyjemności. Klipy noszą tytuły np. “Pożądanie i przyjemność”, “Żeńskie narządy płciowe”, a zajmują się też tematami ciąży, chorobami przenoszonymi drogą płciową, aborcją i okaleczaniem żeńskich genitaliów.

– Nie chcemy, by filmy były protekcjonalne lub poniżające. Chcemy, żeby stały się inspiracją dla kobiet, by wiedziały, że w Szwecji mają swoje prawa – powiedziała portalowi The Local Magdalena Abrahamsson, która kieruje projektem.

Spoty, które w istocie mają raczej formę slajdów niż filmów, komunikują szwedzkie podejście do seksu w języku arabskim, daro, somalijskim, perskim, dwóch dialektach kurdyjskiego i angielskim. Planowane są też kolejne tłumaczenia.

Dotychczas wyprodukowane filmy można oglądać na kanale RFSU na YouTube. Póki co nie cieszą się specjalnym zainteresowaniem – najlepszy z nich ma tam na tę chwilę nieco ponad 300 wyświetleń.

Abrahamsson powiedziała, że RFSU nie zauważyło, by kobiety, które niedawno przybyły z krajów bardziej konserwatywnych, takich jak Somalia, Afganistan czy Syria, odbierały nagrania nako krępujące. – Nie stwierdziliśmy, by występowały jakieś trudności. Raczej otrzymaliśmy bardzo pozytywną odpowiedź, że ludzie uważają, iż to bardzo ekscytujące, interesujące i ważne – powiedziała.

W czwartek Annika Strandhäll, minister spraw społecznych w szwedzkim rządzie, zapowiedziała, że projekt otrzyma kolejne 3,7 miliona koron dofinansowania. To prawie półtora milionów złotych.

– Ustaliliśmy, że niektóre kobiety z grup nowoprzybyłych pochodzą ze środowisk o zupełnie innych normach, zasadach i prawach – powiedziała szwedzkiemu dziennikowi “TT”. – Ten projekt zapewni tej grupie kobiet większą szansę na zrozumienie swoich praw seksualnych i reprodukcyjnych w Szwecji – powiedziała minister.

Czytaj też:

W Szwecji imigranci będą musieli przejść obowiązkową edukację seksualną

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!