Wiadomości

Szwecja znów o krok bliżej do przekształcenia się w kalifat – dzięki lewakom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Związek Muzułmanów w mieście Växjö w Smalandii na południu Szwecji będzie mógł wzywać do modłów z meczetu – poinformowała we wtorek szwedzka policja. Sprawa budziła wcześniej kontrowersje.

Zezwolenie dotyczy umieszczenia na budynku meczetu głośników, z których w każdy piątek o godz. 13 rozbrzmiewać będzie wezwanie muezina do modłów. Według określonych przez policję wytycznych poziom natężenia dźwięku nie powinien przekraczać 45 decybeli w pomieszczeniach mieszkalnych oraz 110 decybeli na zewnątrz budynków.

Szwedzka policja zastrzega w komunikacie, że wydając pozytywną decyzję wzięła pod uwagę jedynie przepisy dotyczące porządku publicznego oraz prawo lokalne.

– Inne poglądy na tę sprawę, w tym treść wygłaszanych komunikatów, nie zostały uwzględnione, gdyż policja przestrzega zasady neutralności. Przedmiotem naszego postępowania było jedynie rozpowszechnianie jako takie, czyli wezwanie modlitewne za pomocą głośników – wyjaśnia policja w Växjö.

Sprawa wezwań do modlitwy z meczetu w tym mieście wywołała debatę wśród lokalnych polityków. Anna Tenje z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej apelowała do muzułmanów o wycofanie wniosku o zezwolenie z uwagi na powodowanie „polaryzacji społeczeństwa”. Liderka Chrześcijańskich Demokratów Ebba Busch Thor nakazała lokalnym strukturom swojej partii wyrażenie sprzeciwu.

Muzułmanie otrzymali wsparcie m.in. od organizacji praw człowieka Amnesty International, a także biskupa luterańskiego Kościoła Szwecji Fredrika Modeusa, który napisał, że „każdy ma prawo do praktykowania swojej religii”.

Meczet w Växjö będzie trzecim w Szwecji, który otrzymał zgodę na modlitewne nawoływanie. Wcześniej takie pozwolenia otrzymali muzułmanie w Fittja pod Sztokholmem oraz w Karlskronie na południu Szwecji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!