Europa Wiadomości

Szwecja nagle się obudziła i zaostrza prawo by walczyć z koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal rp.pl rząd Szwecji w ekspresowym tempie zmienia prawo, by walczyć z epidemią.

Ustawa antykryzysowa umożliwi rządowi w szybkim trybie wprowadzanie rozporządzeń takich jak zamknięcie stacji kolejowych. Rozporządzenia może natychmiast przegłosować parlament, jeszcze tego samego dnia lub następnego. Domagała się tego opozycja, jako warunek przyjęcia przygotowanej na okres zwalczania koronawirusa ustawy.

W swoim dążeniu do ekspresowych procedur rząd chciał pominąć parlament i poddał projekt do zaopiniowania jedynie dwunastu instancjom. Zweryfikował go m.in. parlamentarny rzecznik praw obywatelskich, Urząd ds. Zdrowia, Siły Zbrojne, Policja i Urząd Celny. Instancje miały też jedynie 24 godziny na zaopiniowanie propozycji. Rada Legislacyjna zauważyła wówczas, że tak „krótki czas nasuwa pewne obawy”.

– Przeprowadzamy to, ponieważ koronawirus się rozprzestrzenia niezwykle szybko i może zaistnieć potrzeba przedsięwzięcia działań, których dzisiaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć – tłumaczyła konieczność wprowadzenia ustawy minister ds. społecznych Lena Hallengren. – To da rządowi mandat do szybkiego i bardziej skutecznego manewru, podobnego do inicjatyw innych krajach, tak by można było zamknąć działalność i przestrzenie, w których jest ryzyko ekspansji koronawirusa.

Opozycja i Rada Legislacyjna chciała też, by rząd sprecyzował, jakie działania nieznoszące zwłoki obejmuje projekt ustawy. W kraju istnieje wszak legislacja dotycząca epidemii, która zapewnia szerokie możliwości manewru, na co zwracali uwagę krytycy projektu ustawy. Teraz jednak rząd pragnie mieć narzędzie władzy w rękach, by bez przeszkód uporać się z szalejącą pandemią i chorobą COVID-19. Chce zastosować nadzwyczajne środki, wychodzące poza reguły wpisane w prawo dotyczące epidemii.

Autor: Anna Nowacka-Isaksson

Czy to aby nie za późno?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!