Europa Wiadomości

Szwecja: Imigrant odpowiedzialny za wyłudzenie ok 23 tysięcy euro został puszczony wolno ponieważ… nie zna szwedzkiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com imigrant został oskarżony o wyłudzenia i oszustwa na ćwierć miliona koron (około 23 tysiące euro). Odstąpiono jednak od zarzutów, gdyż uznano, że zbyt słabo zna język szwedzki. Oszust został wypuszczony.

40-letni imigrant przez ponad rok pobierał nienależne mu świadczenia socjalne. Śledztwo, które przeprowadzono ujawniło że uzyskiwał pieniądze z rożnych źródeł i dość dobrze radził sobie z wykorzystaniem szwedzkiego systemu opieki społecznej.

By mógł poradzić sobie w urzędach i przepisami, państwo szwedzkie przydzieliło mu opiekuna i tłumacza. W sumie imigrant wyłudził 23 tysiące euro m.in na dzieci, które mieszkają w innym kraju. Dodatkowe pieniądze pobierał na ich naukę.

Dla sądu z Okręgu Kalmar fakt, że korzystał z pomocy tłumacza przy okłamywaniu urzędników przyznających świadczenia okazał się okolicznością łagodzącą. Sędziowie uznali, że korzystanie z tłumacza dowodzi, że imigrant zbyt słabo zna język szwedzki, więc mógł nie znać obowiązujących przepisów.

„Z powodu trudności językowych nie ma pewności, czy NN (imigrant – przyp.red)  otrzymał informacje zobowiązujące do powiadomienia o zmianie stanu faktycznego” – napisał sąd uzasadniając odstąpienie od sprawy.

Chodzi o to, że gdy imigrant składał podania o wszelkie możliwe świadczenia na swoje dzieci przebywały one w Szwecji. Wkrótce jednak wyjechały, ale przybysz przez rok pobierał na nie pieniądze, aż wydało się, że dzieci w Szwecji nie ma.

Imigranta uwolniono i nie musi nawet spłacać wyłudzonych pieniędzy. Za takie samo przestępstwo Szwedowi grozi kara do 4 lat więzienia.

Kiedy wydaje nam się, że nic nas już nie zdziwi w kwestii polityki imigracyjnej zawsze okazuje się, że niezawodna Szwecja przekracza kolejną granicę absurdu.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!