Polska Wiadomości

Szwajcarzy wciąż popierają swobodny przepływ osób z UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal obserwatorgospodarczy.pl Szwajcaria odrzuca propozycję zakończenia swobodnego przepływu z Unią Europejską.

Szwajcarzy w niedzielę odrzucili większością głosów propozycję zerwania porozumienia z EU o swobodnym przepływie osób.  Blisko 62 proc. wyborców odrzuciło w referendum propozycję prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), aby odejść od porozumienia o swobodnym przepływie osób (ALCP) podpisanym z Unią Europejską w 1999 roku.

Przeciwnicy twierdzili, że pozbawiłoby to firmy wykwalifikowanych pracowników i zagroziłoby stosunkom Szwajcarii z jej głównym partnerem, ponieważ mogłoby storpedować porozumienia, które poprawiają dostęp Szwajcarii nie będącej członkiem UE do jednolitego rynku.

Pakt ALCP pozwala również obywatelom Szwajcarii na swobodne przemieszczanie się w obrębie Wspólnoty.

Według danych Sekretariatu Stanu ds. Migracji na koniec czerwca br. w Szwajcarii mieszkało 1 455 231 obywateli UE, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) i Wielkiej Brytanii.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział na Twitterze, że wynik oznacza “Wielki dzień dla stosunków między Unią Europejską a Szwajcarią”. Z zadowoleniem przyjmujemy wyniki głosowania powszechnego i oczekujemy kontynuacji naszej ścisłej współpracy. Obywatele Szwajcarii przemówili i wysłali jasny komunikat: razem mamy przed sobą wspaniałą przyszłość”.

Co wy na to?

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!