Europa Polska Wiadomości

Szwajcarski dziennik oskarżył Polaków o mord na 200 tys. Żydach i… nie ma zamiaru przeprosić

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl szwajcarski dziennik „Neue Zuercher Zeitung” odmówił polskiej ambasadzie opublikowania sprostowania do wywiadu, w którym znany izraelski historyk Yehuda Bauer przypisał Polakom odpowiedzialność za zamordowanie 150-200 tys. Żydów w czasie II wojny światowej.

Jak podaje PAP, wywiad z prof. Bauerem ukazał się w „NZZ” 25. czerwca br. W wywiadzie Bauer stwierdził m.in., że polski „rząd nie składa się z antysemitów, ale przekręca on i fałszuje historię Holokaustu: Niemcy zamordowali trzy miliony polskich Żydów, ale także od 150 tys. do 200 tys. Żydów zostało zamordowanych przez Polaków”. Historyk dodał, że polski rząd zaprzecza, że iż Polacy dokonali takich mordów, „a rząd izraelski go w tym wspiera”.

Polska ambasada w Bernie kierowana przez ambasadora Jakuba Kumocha próbowała sprostować twierdzenia prof. Bauera, jednak bezskutecznie. Polska placówka poinformowała o tym w piątek na Twitterze. „Pomimo ponawianych próśb NZZ nie publikuje repliki polskiego ambasadora. Po raz trzeci z rzędu.” – napisano dodając, że w ten sposób gazeta narusza wytyczne szwajcarskiej Rady Prasowej ustalającej standardy etyki dziennikarskiej i oceniającej, czy doszło do ich naruszenia. Ambasada podała, że sprawa została zgłoszona Radzie Prasowej i jest w toku. Każdy z trzech przypadków dotyczył spraw Holokaustu.

W nieopublikowanym sprostowaniu datowanym na dzień 3. lipca ambasada napisała, że zacytowane przez prof. Bauera liczby to „rezultat sfałszowania źródła historycznego” i nikt tych liczb nie udowodnił naukowo. „Jest po prostu nie na miejscu, aby wybitny historyk i profesor, taki jak Yehuda Bauer, honorowy przewodniczący IHRA (Międzynarodowego Związku Pamięci o Holokauście), powtarzał nieprawdziwe i fałszywe informacje, a poważna gazeta bezkrytycznie je przepisywała”” – uznała polska placówka w Bernie.

Ambasador Jakub Kumoch jest znany ze swojego zaangażowania w badania nad działalnością tzw. grupy berneńskiej składającej się z polskich dyplomatów, pracowników Poselstwa RP w Bernie, oraz współpracujących z nimi przedstawicieli organizacji żydowskich. W czasie II wojny światowej grupa ta przekazywała Żydom w okupowanej Europie sfałszowane paszporty krajów Ameryki Południowej (głównie Paragwaju), co chroniło ich przed wysłaniem do obozów śmierci. Kumoch, z zawodu specjalista od badań ilościowych, zdemaskował także kłamstwo o liczbie około 200 tys. Żydów rzekomo zamordowanych przez Polaków. Według niego owa liczba (którą nazywa „liczbą Grabowskiego”) powstała w wyniku nieuprawnionego powoływania się przez prof. Jana Grabowskiego na badania Szymona Datnera. Kumoch odkrył, że Datner pisał o liczbie 200-250 tys. Żydów, którzy uciekli z gett, lecz nie twierdził, że zostali oni zabici przez Polaków.

Co wy na to? czekam na wasze komnentarze

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!