Europa Historia Wiadomości

Na Łotwie odkryto duże ilości niemieckich hełmów z czasów II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal zwiadowcahistorii.pl zrzutowisko niemieckich hełmów typu Stahlhelm („hełm stalowy”) z okresu z II Wojny Światowej znaleziono kilka dni temu przy pomocy wykrywacza metalu na terenie Kurlandii.

Kurlandia jest to kraina będąca w okresie 1561-1793 częścią składową i lennem Rzeczypospolitej! …a obecnie kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów trudniących się na szeroką skalę piractwem na Bałtyku. W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii. Z ciekawostek dodam że ich flaga to dokładnie nasza flaga odwrócona do góry nogami…

Skąd tyle znalezisk z okresu II Wojny Światowej na tym terenie? Pod jej koniec w ogromnym kotle znalazły się tu niedobitki wojsk niemieckich (Grupa Armii Kurlandia) oraz setki tysięcy uciekających przed ponowną okupacją sowiecką łotewskich cywili. Główny opór Armii Czerwonej stawiali łotewscy ochotnicy tworzący tzw. Lettland Legion (Legion Łotewski SS), utworzony w ramach Waffen-SS.

Co wy na to?

Źródło: zwiadowcahistorii.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!