Wiadomości

Szumowski: “Wprowadzono stan podwyższonej gotowości w szpitalach”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Premier Mateusz Morawiecki wydał polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali – powiedział na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Oznacza to, że wojewodowie mogą teraz decyzją administracyjną pod rygorem natychmiastowej wykonalności zlecać szpitalom wykonanie określonych zadań. – Na przykład zwiększenia liczby łóżek na oddziałach zakaźnych, przekształcenie oddziału w zakaźny, czy zwiększenie obsady personelu – wyjaśnił minister.

Łukasz Szumowski podkreślił, że wszystkie działania będą koordynowane w jednym ośrodku. Dodał także, że wszystkie szpitale otrzymały w czwartek w nocy jednolitą instrukcję postępowania w razie wystąpienia zagrożenia.

Minister zdrowia zaapelował o spokój i rozwagę w informowaniu o koronawirusie. Łukasz Szumowski po spotkaniu z premierem i wojewodami mówił, że informacje o pandemii są przekazywane na bieżąco.

– Jeżeli tylko pojawi się sygnał, że jest w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, to niezwłocznie zostaną o tym poinformowani niezwłocznie premier i wszyscy Polacy za pośrednictwem mediów – podkreślił szef resortu zdrowia.

Zapewnił, że do tej pory nie potwierdzono u żadnego z pacjentów w Polsce zakażenia koronawirusem.

– Wszystkie 39 próbek z wczoraj jest negatywnych. Na pewno za chwilę będzie któraś pozytywna, za dzień, dwa lub pięć. (…) Ale dzisiaj nie ma, w związku z tym nie należy straszyć ludzi, że mamy tego wirusa w Polsce – dodał Szumowski.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!