Wiadomości

Szturm migrantów na granicę marokańsko-hiszpańską. Jest wielu zabitych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W piątek setki osób próbowały sforsować granicę marokańsko-hiszpańskiej w Melilli. W gwałtownych starciach co najmniej 18 nielegalnych imigrantów z państw Afryki subsaharyjskiej zginęło. Według hiszpańskich mediów ofiar może być zdecydowanie więcej. Mają o tym świadczyć zdjęcia i filmy, które trafiły do sieci.

– Kategorycznie zaprzeczamy, aby wśród ofiar byli funkcjonariusze marokańskich służb bezpieczeństwa – poinformowały władze prowincji Nador, cytowane przez madrycką rozgłośnię Cadena Ser. Opublikowany m.in. na stronie dzienników „ABC” i „La Razón” materiał filmowy ukazuje kilkadziesiąt ciał zgromadzonych przez marokańskie służby bezpieczeństwa. Nagrać go miało Marokańskie Stowarzyszenie Praw Człowieka (AMDH). „La Razón” twierdzi, że łączna liczba ofiar piątkowej tragedii w Melilli wynosi co najmniej 50, z których 5 to funkcjonariusze marokańskich sił bezpieczeństwa oraz żołnierze pilnujący granicy z Hiszpanią.

Wczoraj rano ponad 1500 nielegalnych imigrantów próbowała przedostać się przez płoty graniczne do enklawy, bijąc przy tym strażników granicznych. Ponad 130 Afrykańczykom udało się wedrzeć do hiszpańskiego miasta. Według hiszpańskich mediów podczas próby wdarcia się do Melilli imigranci używali pałek, noży, a także polewali policjantów kwasem, a policja odpowiedziała użyciem siły. Szacują one liczbę rannych funkcjonariuszy na 140, a imigrantów na ponad 70.

Część ofiar, jak twierdzi m.in. dziennik „El Pais” miała spaść z jednego ze zboczy w pobliżu ogrodzenia granicznego z Melillą.

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!