Wiadomości

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy nie ma wątpliwości – będzie bitwa o Sławiańsk i Kramatorsk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dotychczasowe niepowodzenia wojsk rosyjskich wynikają w głównej mierze z przyjęcia błędnych założeń. Romuald Szeremietiew zauważył, komentując przebieg działań wojennych na Ukrainie, że Putin popełnił zasadniczy błąd, rozpraszając siły i chcąc w krótkim czasie zrealizować kilka różnych celów. Prawdopodobnie wynikało to stąd, iż był on przekonany, że armia ukraińska nie stawi tak twardego oporu i że na widok tak wielkich rosyjskich sił ulegnie ona rozkładowi.

„Ale spoglądając na kierunki natarcia wojsk rosyjskich widzimy, że one jednocześnie usiłują zająć Kijów, pas ziem nad Morzem Czarnym i Ukrainę zadnieprzańską – czyli o wiele za dużo, aby tymi siłami jakie ma Rosja te trzy cele osiągnąć. Jeśli Putin nie skupi całości sił atakujących na jednym celu, przegra, czego mu z całego serca życzę” – tłumaczył przeszło dwa tygodnie temu Szeremietiew.

Przegrane bitwy Kijów i Charków skłoniły rosyjskie dowództwo do rewizji dotychczasowej strategii. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w dzisiejszym komunikacie zwraca uwagę, iż Rosjanie “wycofują wojska z niektórych kierunków, prawdopodobnie w celu wzmocnienia zgrupowania sił okupacyjnych do dalszych działań ofensywnych na kierunkach słobożańskim, donieckim i ługańskim”.

Cel tych działań jest oczywisty, na co Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zwracał uwagę we wcześniejszych komunikatach – chodzi o okrążenie i zniszczenie zgrupowania wojsk ukraińskich w rejonie Sławiańska i Kramatorska. Wydaje się przy tym, że główne uderzenie wyjdzie od strony Izjumu, który po ciężkich walkach został ostatecznie zdobyty przez Rosjan wraz ze znajdującymi się tam przeprawami przez rzekę Doniec.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!