Wiadomości

Szpitale tymczasowe mają powstać w każdym mieście wojewódzkim

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na stadionie PGE Narodowym w Warszawie powstaje pierwszy szpital polowy – ustaliła wczoraj Wirtualna Polska. Pierwsze prace, nadzorowane przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera, ruszyły już w sobotę, a decyzja zapadła w ścisłym kierownictwie rządu.

– Przygotowujemy koncepcję szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim; w siedmiu miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca, gdzie takie szpitale powstaną – wyjaśnił dziś w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Siedem miast jest bardziej zaawansowanych. Tu chodzi o Warszawę, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk – tam już są rozpatrywane konkretne miejsca, gdzie takie szpitale będą powstawały. W weekend poprosiliśmy wojewodów o określenie zapotrzebowania na sprzęt. Wojewodowie przygotowują szczegółowy plan realizacji tych szpitali. One będą powstawały jako filia szpitala głównego, przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON – poinformował Niedzielski.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie i będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych.

– Podjęliśmy trzy strumienie działań. Będziemy przekształcali szpitale powiatowe – nie będą to szpitale jednoimienne, tylko szpitale typowo zakaźne. Mają zająć się leczeniem przede wszystkim COVID-19. NFZ razem z wojewodami przez cały weekend pracował nad zdefiniowaniem listy takich szpitali. Potencjał to mniej więcej 10 tys. łóżek, które zasiliłyby walkę z COVID-19 – powiedział Niedzielski.

Inny kierunek działań, poinformował szef MZ, który według szacunków „powiększy bazę łóżek o mniej więcej 3 tys.”, to przekształcenie dużych oddziałów internistycznych w szpitalach wojewódzkich w „około 30 proc. na cele COVID-owe”. Kolejnym działaniem będzie też włączenie prywatnej służby zdrowia do walki z COVID-19.

/wp.pl, tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!