Wiadomości

Szpieg z warszawskiego ratusza przekazywał Rosjanom ważne dokumenty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal TVP Info, pracownik jednego z warszawskich urzędów miał kopiować i przekazywać rosyjskiemu wywiadowi cenne dokumenty. Pięćdziesięciokilkuletni mężczyzna został zatrzymany w miniony czwartek przez funkcjonariuszy Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Z ustaleń mazowieckich „pezetów” wynika, że został on zwerbowany przez rosyjską Służbę Wywiadu Zagranicznego (SWR).

17 marca agenci ABW zatrzymali pięćdziesięciokilkuletniego mężczyznę, pracującego w jednym z warszawskich urzędów. Choć to obiekt miejski, to informacje, do jakich miał tam dostęp domniemany szpieg, mogą być bardzo przydatne do działań operacyjnych obcych wywiadów.

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił zatrzymanemu zarzuty prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej oraz przekroczenia uprawnień. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzany kopiował cenne dokumenty i przekazywał je rosyjskiej Służbie Wywiadu Zagranicznego (SWR).

Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że według śledczych „rosyjskie służby wykorzystywały bardzo interesujący sposób kontaktu z agentem”. Na wniosek mazowieckich „pezetów”, sąd aresztował podejrzanego na trzy miesiące. Mężczyźnie grozi do 15 lat więzienia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!