Wiadomości

Szkoły chrześcijańskie w Izraelu domagają się równego traktowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Szkoły chrześcijańskie w Izraelu ponowiły żądanie utrzymania praw zapewnianych im przez państwo. Obecnie 47 takich placówek otrzymuje jedynie około połowy przysługujących im dotacji rządowych – powiedział 16 stycznia w Hajfie generalny dyrektor szkół chrześcijańskich w Izraelu, franciszkanin Abdel-Masih Fahim.

Słowa padły podczas spotkania z międzynarodową pielgrzymką biskupów z różnych krajów do Ziemi Świętej. Jednocześnie o. Fahim zaznaczył, że rozmowy z izraelskim ministerstwem oświaty „są na dobrej drodze”.

Szkoły chrześcijańskie mają w Izraelu status uznanych przez państwo szkół niepublicznych. Według franciszkanina w całym kraju uczy się w nich ok. 30 tys. dzieci i młodzieży, wśród których chrześcijanie stanowią ok. 60 proc. – Niedofinansowanie tych placówek i – co za tym idzie – konieczność wnoszenia wysokiej opłaty przez rodziców powodują poważne zakłócenia finansowe – zwrócił uwagę dyrektor generalny. Dodał, że szkoły prowadzone przez żydowskie ośrodki religijne otrzymują znacznie wyższe dotacje. – Bolesnym skutkiem takiej sytuacji jest odchodzenie dobrych nauczycieli ze szkół chrześcijańskich – zauważył zakonnik.

W tym kontekście franciszkanin przypomniał sięgającą XVI wieku tradycję tych szkół oraz ich wysoki poziom w porównaniu z tamtejszymi szkołami arabskimi i żydowskimi. Wśród 52 szkół w Izraelu, które w ubiegłym roku miały 100-procentowe wyniki w klasach maturalnych, znalazło się sześć szkół chrześcijańskich. Także w nauczaniu takich przedmiotów, jak matematyka czy angielski, stanowiących dla ministerstwa oświaty kryterium oceny poziomu danej szkoły, placówki chrześcijańskie wypadają znacznie lepiej niż wiele innych.

– Naszym wyraźnym celem jest wychowywanie dzieci tak, aby stanowiły dobrą część społeczeństwa i Kościoła – podkreślił o. Fahim. Wykluczył przy tym zarówno możliwość zamykania szkół ze względów finansowych, jak i włączenie ich do systemu izraelskiego szkolnictwa państwowego.

– Rozmawiamy z ministerstwem, nie wycofujemy się z naszych żądań – zapewnił o. dyrektor. Zwrócił uwagę, że współpraca z władzami poprawiła się od czasu strajku na początku roku szkolnego 2016/17. Wówczas to m.in. minister Hossam Diab ustanowił chrześcijańskiego inspektora ds. szkół, z którym utrzymywane są dobre stosunki.

/KAI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!