Wiadomości

Szesnastu cudzoziemców oskarżonych o organizowanie nielegalnego przekraczania granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skierowaniem aktów oskarżenia do sądu zakończyły się dwa postępowania przygotowawcze prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Świecku. Oskarżonych zostało trzynastu obywateli Wietnamu oraz trzech obywateli Ukrainy, którzy organizowali nielegalną migrację i udzielali pomocy w nielegalnym przekraczaniu granicy innym cudzoziemcom.

Od lipca ubiegłego roku funkcjonariusze z PSG w Świecku prowadzili śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach w sprawie organizowania nielegalnego przekroczenia granicy cudzoziemcom. Sprawa miała swój początek 17 lipca 2019 r. kiedy to patrol SG zatrzymał dziewięciu obywateli Wietnamu, usiłujących przekroczyć nielegalnie granicę do Niemiec. Zatrzymano wówczas również 2 obywateli Ukrainy, którzy udzielali im pomocy. Śledczy dotarli także do trzeciego obywatela Ukrainy, któremu także przedstawiono zarzut organizowania cudzoziemcom nielegalnego przekroczenia granicy. Pod koniec 2019 roku Prokurator Prokuratury Rejonowej w Słubicach, który nadzorował śledztwo skierował wniosek do Sądu Rejonowego w Słubicach o skazanie 9 obywateli Wietnamu oraz 3 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcom grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Kolejne postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Świecku zakończyło się w grudniu 2019 r. skierowaniem aktu oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową w Słubicach do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim. Czterech obywateli Wietnamu oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która od lipca 2018 do maja 2019 roku zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 75 obywatelom Wietnamu. Śledczy ustalili, że organizatorzy zapewniali cudzoziemcom miejsce pobytu w Polsce, wyszukiwali kierowców, a także organizowali samochody, którymi przewozili cudzoziemców w ustalone miejsca. Ponadto przekazywali cudzoziemcom przekraczającym nielegalnie granicę podrobione dokumenty lub dokumenty należące do innych osób.

W trakcie prowadzonego śledztwa funkcjonariusze SG zdołali zabezpieczyć 58,5 tys. złotych.
Wobec podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy oraz poręczenia majątkowe. Cudzoziemcom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!